Indy: a versenyek

MotoGP, Indianapolis: egyetlen napba s?rítve láthattuk az idei szezon f?bb témáit, azaz Casey Stoner fölényét a versenyz?k, a Hondált pedig a gyártók között. Az ausztrál mögött Pedrosa ér célba, a címvéd? Lorenzótól pedig Spies is pontokat vesz el, azzal együtt, hogy tökéletesen megérdemli a dobogós helyezést, f?leg a z?rös kezdés ismeretében.

A Suzuki a roppant ügyes Baustistával hatodik helyen zár, a Ducati pedig érthetetlenül gyengén szerepel: a minap mindenkit meglep? hetykeséggel nyilatkozó De Puniet nyolcadik, de már 53, azaz ötvenhárom másodpercnyi hátránnyal – ? a legénység legjobbja. Rossi tizedik +55-tel, rontott, persze, de hát rontott ? korábban is, amikor az élbolyba küzdötte magát a végjátékra – most err?l szó sincs. Abraham és Capirossi m?szaki hibák áldozatai, Hayden pedig dupla körhátrányba kerül egy borzasztóan benézett gumiválasztásnak köszönhet?en: csak ? kért el?re puha gumit, senki más.

Stoner nagyot ment, esélyt sem hagyott a többieknek – az Indy-n történteken azonban kevés ideje van meditálni a mez?nynek, hiszen azonnal pakolás és irány a napfényes Misano, az Adria partja, ahol a következ? hétvégén San Marino és a Rimini Riviéra Nagydíját futják.

Moto2

Le a kalappal a spanyol iskola el?tt, hárman érnek fel Hispánia szülöttei közül a dobogóra, amire a 125-ben még csak-csak, a Moto2-ben viszont eddig nemigen volt példa. A dominancia viszont teljes, és hármuk közül is Marc Marque az, aki a legmeggy?z?bb volt ezen az indianapolisi vasárnapon. Hét kör kellett neki, hogy kicsinálja utolsó ellenfelét is, aztán egy újabb tucat, hogy felépítse azt az el?nyt, amit a verseny hátralev? részében elmenedzselget majdan. ‘A vége nem volt könny?’ – mondta aztán. ‘A motor csúszkált, nyugodtnak kellett maradnom és koncentrálnom kellett a célig, ez nagy kihívás volt. Jön Misano, és nagy dolgokat szeretnék véghezvinni.’

Érthet?, hogy ezt mondja Marquez, hiszen már csak 28 pont a lemaradása Stefan Bradllal szemben, aki a borzasztó edzések, a 22. rajthely és egy csúnya esés után fhatodiknak hozza fel magát, így végül is ikszre menti ezt a meccset. Dobogón Pol Espargaro és Esteve ‘Tito’ Rabat, mindkettejüknek nagy szükségük volt egy ehhez hasonló sikerre. Hogy mennyire, azt talán elárulja Espargaro nyilatkozata: ‘Nem tudjátok, hányszor mentem a versenyek után a kamionba sírni. Nem tudtam, nem értettem, hogy az én hibám-e vagy a motoré. De most itt vagyok megint, és ez éketem legszebb dobogója.’ Mert sírni csak a gy?ztesek szabad… és esetünkben egy kicsit gy?ztes a második helyezett is.

Az már szinte teljesen biztos – ha eddig nem lett volna az – , hogy a vb Bradl (193 pont) és Marquez (165) között d?l el a hátralev? versenyeken. Iannone 96 ponttal harmadik…

125

A rajtot követ?en Nico Terol, a vb összetettjének éllovasa éppen azt teszi, amit mindenki vár: üdvözöl mindenkit mélységes tisztelettel. Pár kör és már hat másodperc körüli el?nyt jegyez a mez?nnyel szemben, de ezen nincs nagyon mit csodálkozni az ezt megel?z? két indianapolisi 125-ös futam eredményének ismeretében. Nos, mindkett?t a most vasárnapi gy?ztes húzta be.

Érdekes, hogy bár a körülmények ideálisak, a közönség szinte teljesen távolmaradt a nyolcadliteres futamtól. Igaz, nem is volt egy kirakatverseny, Terol mögött Vinales, Zarco, Faubel, Gadea, Cortese és Vazquez meccselnek a helyezésekért, de amúgy kevés igazi történést jegyezhetünk fel. Nincs mese, Terol egy újabb lépést tett a vb felé. Dobogón Vinales és Cortese, ebben a sorrendben, a spanyol srác befutóban veri az olasz-németet. 14 mp-s lemaradással jön Zarco totálisan kész gumikkal. Sebestyén Peti a 22. helyen ér célba.

‘Jól sikerült a rajt, mindent beleadtam, féltávtól már volt mit beosztanom’ – mondta a gy?ztes, akit jöv?re is látunk, méghozzá Martinez Aspar úr Moto2-es csapatában.