MX legendák: Rick Johnson 1. rész

Szöveg: -nn- Fotó: archív, RacerX

Folytatjuk a motokrossz legendáit bemutató sorozatunkat. Az els? részben Roger de Coster pályafutását vettük górcs? alá, ezúttal ugrunk egy keveset az id?ben, egészen a 80-as évek elejére.

A [motorinfo.hu] nagyítója alatt ezúttal egy igazi „rosszfiú”. A csodálatos 80-as évek szemtelen, mégis imádnivaló figurája, akir?l már olvashattatok egy keveset a múltkori versenybeszámolóban. Jöjjön Rick Johnson motokrossz aktája. (Cikkünk alapját a hasonló címen futó dokumentfilm, és az interneten fellelhet? RJ interjúk és cikkek adják.)

Rick Johnson korának egyik emblematikus figurája volt. DerékbAtört karrierje során négy amerikai motokrossz és két amerikai szuperkrossz bajnokságot nyert. Jeremy McGrath megjelenéséig ? tartotta a legtöbb szuperkrossz gy?zelem rekordját, milliók néztek fel rá, sokan csak miatta kezdtek el krosszozni. A sportág egyik karizmatikus figurája maradt mind a mai napig.

Az els? lépések, út a profik közé

1964. július hatodik jött a világra. Els? motorját édesapjától kapta 3 évesen. Ricky egy ízig-vérig versenyz? családba születet: még ha akarta volna se kerülhette el a kétkerek?ek vilgát. N?vére szintén a nagy hódolója és m?vel?je volt a motokrossznak, de 20-as évei elején befejezte a krosszozást.

A kis Rickynek még altató helyett is a motokrossz Isten, Joel Robert nagy csatáit mesélte az édesapja. Robert legalább olyan virtuóz volt motorján ülve, mint manapság James Stewart. 9 éves volt, mikor élete els? krosszversenyén elindult. Tök utolsó lett ezen a viadalon RJ, de tudta, hogy csak a versenyzéssel törhet ki otthonról.

12 évesen már a junior versenyeken találjuk ?t, ahol sikert sikerrel halmoz. Els? futamgy?zelmével 150 dollárt kasszíroz. Ez volt az a nap, mikor végképp eld?lt Ricky sorsa. Így emlékszik azokra az id?kre:

„Futottam édesapámhoz fülig ér? szájjal. Nézd apa, ezt a pénzt én kerestem! Elkezdtem gondolgozni: ha profi leszek, lesz pénzem, meg ami vele jár. Kocsik, csajok, minden.”

16 évesen kiváltotta a profi versenyz?i licenszet, ezzel ? lett az AMA történelem legfiatalabb profi versenyz?je. A Yamaha gyári csapatába szomszédja, az akkor már nagy névnek számító Broc Glover protezsálta be – karrierje els? éveiben ? egyengette Ricky útját.

Minden kezdet nehéz

Ricky tehát megálmodott világának kapui el?tt állt, de hamar rá kellett jönnie, hogy semmi sincs ingyen a való világban. Els? profi versenyére, mondhatni hazai pályán került sor: 1980-ar írtunk ekkor, a helyzsín pedig San Diego. A nagy nyomást nem tudta feldolgozni Ricky, nem sikerült kvalifikálnia magát a versenyre.

Marty Smith uralta a nyolcadliteres mez?nyt ezekben az id?kben. Johnson els? futamgy?zelmére 1981-ig kellett várni. Marty Smith vállsérülést szenvedett az utolsó viadal el?tt, nyitva állt az út Ricky el?tt. De még így sem adták könnyen az els? gy?zelmet. Egy bizonyos Johnny O’Mara komoly ellenállást tanúsított a carlsbadi szezonzárón.

A nagyok között

1982-ben már a 250-esek között indul Ricky. Olyan klasszisokkal kellett felvennie a versenyt, mint Donnie Hansen, Bob Hannah, Johnny O’Mara, Mark Barnett vagy Jeff Ward. Ezekben az id?kben sem volt színvonaltalan az amerikai mez?ny.

A szuperkrossz szezonban észrevétlen volt Johnson, és a technika sem volt meggy?z? alatt. A Honda motorosai mindent vittek ebben az évben. Josh Hanen édesapja, Donnie nagy éve volt ez: megnyerte a sx-szériát, és a National végén is ? örülhetett – de nem mennyünk el ilyen könnyen az mx szezon mellett.

Ricky az utolsó fordulóig versenyben volt a bajnoki címért. Megnyugtatónak számító el?nnyel rajtolhatott el az utolsó versenyen, ám makacssága egy buta hibába hajszolta.

„Gy?zelemmel akartam megnyerni a bajnokságot. Egy bevállalós ugrás után defektet kaptam, és kiállni kényszerültem. Donnie megnyerte a futamot, így már ? volt nyeregben. Két pozícióval kellett volna megel?znöm ?t a második futamon. Nem ment. Hiába gy?ztem, Donnie okosan bejött mögöttem. Három ponttal veszítettem el a bajnokságot. Mindenkinek a szíve összetört…kivéve Donnie Hansenét és a Hondáét.”

És jönnek a bajnoki címek

Nehezen indult a ’84-es szezon is. Esések, sérülések, kihagyott versenyek. De még ebben az évben megnyeri élete els? szperkrossz futamát Seattle-ben, O’Mara azonban elhappolj el?le a koronát. Jön a keményebb motokrossz bajnokság, és a megszállottan edz? hírében álló Johnson végre felér a csúcsra.

Miután megnyerte els? bajnokságát, a 85-ös szezon kiábrándító volt RJ számára. A Yamaha nem tudta a megfelel? technikát biztosítani számára, elérkezettnek látta az id?t a váltásra. A Kawasakival már a megegyezés szélén állt, mikor bejelentették, hogy egy fiatalabb versenyz?t, Ron Lechien-t szerz?dtették a helyére.

Honda tabló 1986-ból: a 6-os motoron Bailey, mögötte Johnson

Johnson csapat nélkül maradt. A Honda csapatvezet?je azonban lecsapott a tehetséges bajnokra. Úgy hívták az úriembert, hogy Roger de Coster. Csak pár név, akit felfedezett a teljesség idénye nélkül, ám nem teljesen igénytelenül: Jeff Stanton, Travis PastraNA, Ryan Dungey, Davi Millsaps.

Johnson egy csapatban találta magát Johnny O’Marával és David Bailey-vel. A sztárok Bailey és O’Mara voltak. 86-ra már mindketten nyertek legalább egy bajnokságot a Hondának, pályán kívül és azon belül is a legjobb cimborák voltak. Ilyen környezetbe érkezett meg a Yamahától a feltörekv? ifjúságot képvisel? Ricky Johnson.

Nem volt egyszer? beilleszkednie, de Roger De Coster ragaszkodott a személyéhez. Johnson egyike volt a legfanatikusabban edz? versenyz?knek. A hét hat napján nyúzta magát (a hetediken csak azért nem, mert akkor volt a verseny), hogy minél jobb eredményeket tudjon elérni, mégis meglepte David Bailey felkészültsége.

Ricky tudta, hogy Anaheimben csak saját magát okolhatja a vereségért. Még fanatikusabban kezdett edzeni. Vasárnap este leintették a futamot, hétf? reggel pedig már a Honda teszpályáján rótta a kilométereket.

„David sokkal precízebb és tehetségesebb motoros volt, mint én. Ahhoz, hogy le tudjam ?t gy?zni folyamatosan a határon kellett motoroznom, ami magas fokú mentális és fizikális felkszülést igényelt.”

Johnson „Terminátor-programja” kifizet?dött. Elverte Bailey-t szuperkrosszban és a 250-es motokrossz bajnokságon is. Az 500-as trófeát azonban nem tudta elhódítani csapattársától RJ. Eben az évben egyúttal kiérdemelete az AMA ‘Év Sportolója’ címet is.

A portré második, befejez? részében az is kiderül miért hívják ?t Rosszfiúnak, és miért kellett karrierje csúcsán abbahagynia a krosszozást.