MX, Lierop: Kornél ismét a top tízben

A lieropi homoktenger adott otthont a motokrossz világbajnokság elitkategóriáinak utolsó el?tti összecsapására. Stevan Everts már két fordulóval ezel?tt begy?jtötte a rekordnak számító 10. bajnoki címét, ami ráadásul zsinórban a hatodik koronája volt a mindegyik japán márkával világbajnokságot nyert belga klasszisnak, ez szintén egyedülálló a vb történetében. Korábban Joel Robert (Everts példaképe, és a jelenlegi belga szövetségi kapitány) mondhatta el magáról, hogy egymást követ? öt évben nem talált legy?z?re, nos Everts az ? 35 éves rekordját adta át a múltnak. Az egyik nagy álmát tehát teljesítette Stefan, de valahogy a 100. nagydíjgy?zelem nem akart ilyen simán összejönni: Desertmartin- ban Coppins idén el?ször tudta letaszítani a Yamaha Rinaldi kiválóságát a dobogó tetejér?l. Adva volt tehát a feladat Evertsnek, gy?zni kell Lieropban.

A 18 esztend?s Christophe Pourcel el?tt is ill? megemelni kalapunkat. A francia tini úgy vezette a negyedeik fordulótól a bajnokság MX2 osztályát, hogy csak egy futamon volt képes diadalmaskodni, akkor tette oda magát amikor igazán kellett, nem kockáztatott semmit, igazi öreg róka módjára növelte el?nyét a pontvadászatban. A népes KTM legénység sem tudta útját állni a gall krosszosnak, ahogyan az aluvázas Yamahával barátkozó címvéd? sem. Antoio Cairoli bomba- ként robbant be két esztend?vel ezel?tt a világbajnokság kis kategóriájába, majd második teljes szezonjában már meg is koronázták, ám az új fejlesztés? hangvillás géppel nehezen tudott összebarátkozni. Folyamatosan futóm? gondokkal küszködött, amit csak az idény második felére tudtak orvosolni a gyári mérnökök, de ekkora már kés? lett.

MX1: Everts 100. diadala

A 29 esztend?s Josh Coppins mindent megpróbált, hogy megfossza Evertset a történelmi diadaltól, de a mély homok nem az er?ssége az éppen a belga helyére készül? új-zélandi krosszosnak. Mindkét futamban lerajtolta a mez?nyt, de fejet kellett hajtania a rutinosabb ellenfelének. Everts az els? futamban 43, a másodikban 38 másodperccel ért hamarabb célba, mint Coppins.

Az összetett harmadik helyre a suzukis Steve Ramon érkezett, akinek még a verseny el?tt kérdéses volt az indulása. Az Észak-Ír GP második futamában hatalmasat es? belga hosszas orvosi huza-vona után kapta meg a rajtengedélyt a Holland GP-re. Ramon az els? futamot a harmadik helyen fejezte be, úgy hogy egy pillanatig nem tudta megközelíteni Coppinst, végül a kiwit?l 48 másodperccel lemaradva intették le. A második futamot már jobban kezdte az egykori 125-ös világbajnok: Coppinssszal csatázott a második helyért, amikor ismét a földön végezte. Szerencséjére ezúttal folytatni tudta a viadalt, amit az ötödik helyen fejezett be ezúttal, de még így is ?t illette az összetett bronzérem.

Kornél ismét bizonyított

Németh Kornél Hollandiában bebizonyította, hogy a múltkori eredménye nem a véletlen m?ve volt. Már az edzéseken is meggy?z? formát mutatott a magyar krosszos, hisz a 8. helyre kvalifikálta magát. A futamokon ezúttal jól rajtolt Kornél: els? nekifutásra a 11. helyen fordult, majd pokoli tempót diktálva jött fel a kilencedik pozícióig. Kori ekkor 2:20 alatti köröket produkált. A futam felénél már a nyolcadik helyen motorozott, de a nagy tempó megbosszulta magát, Kornél elesett. Tíz köre maradt, hogy el?rébb jöjjön a 18. helyr?l. Végül 14. lett. A második futamot a kilencedik helyen kezdte, de ismét elesett: ezúttal a 25. pozícióból kellett feltornáznia magát a magyar motorosnak. A negyedik körben már öt helyet el?re jött, a hetedikben már a 15., a tizenegyedikben már a 10. volt, végül a 9. helyen intették le. Kornél így a 10. pozíciót érdemelte ki a futamok összesítésében, és újra bebizonyította, hogy a világ élvonalához tartozik. Ilyenkor gondolkozom el azon, hogy egy ilyen képesség? versenyz? miért nem kell a top csapatoknak. Kedves csapatvezet?k, Kornél világbajnok alapanyag!

MX2: Még Cairoli is bajnok lehet

Cairoli és Pourcel között nem történt változás, továbbra is 28 pont választja el egymástól a két riválist. A helyzet attól lett érdekesebb, hogy már csak egy lehet?sége van a szicíliainak ledolgozni ezt a hátrányt. Hollandiában mindkét bajnokaspiráns ugyan úgy szerepelt: a francia az els? viadalt fejezte be a harmadik helyen, a másodikban nyert, míg az olasz pont fordítva végzett a futamokon.

Mivel az er?sebb viadalt Pourcel nyerte, így ? állhatott fel a dobogó legmagasabb fokára, a Német nagydíj óta el?ször, ami a bajnokság negyedik futama volt. Tyla Rattray végzett a harmadik pozícióban, ezzel az eredménnyel a bajnokságban is átvette a bronzos helyet csapattársától, a mostanában halványan teljesít? David Philippaertst?l, aki csak a 13. lett összesítésben. A bajnokság közepén szárnyaló olasz KTM-es az els? viadalon nyolcadik lett két bukás után, a második versenyt még befejezni sem tudta, szintén bukás miatt. Rosszabbul járt a hazai pályán motorozó Marc De Reuver: a holland KTM-es mindkét futamot feladni kényszerült.

A szezonzáró nagydíjra szeptember 17.-én kerül sor a franciaországi Ernee-ben.