MX Profi(l): Ryan Villopoto

Szöveg: -nn- Fotó: Kawasaki

Új sorozatot indítunk. Az amerikai szuperkrossz bajnokság rajtjáig (január 3.) minden héten bemutatunk egy versenyz?t a szériából, bízván abban hogy közelebb sikerül hozni a XX. század gladiátorait a kívülállókhoz. Remélhet?leg, így már nekem csak száraz cikkek lesznek a versenybeszámolók. Els? alanyunk: Ryan Villopoto.

Ryan Villopoto az amerikai motokrossz-élet egyik, ha nem a legnagyobb jelenkori csillaga. Három profi idénye alatt teljesen legyalulta a Lites kategóriát. Sokan a legeredményesebb krosszoshoz, Ricky Carmichaelhez hasonlítják. Eddigi eredményeit nézve joggal: Lites kategóriás sikerei egy az egyben megegyeznek Carmichaelével. Három mx bajnokság zsinórban, és egy szuperkrossz korona.

Villopoto 85-ös Kawásakijával leckéztet egy háromszoros világbajnokot. A 17-es számú RM 250-esen Greg Albertyn. Az év: 2004

Ryan Villopoto a Kawasaki tehetségkutató programjából nevelkedett ki. Amat?r karrierje alatt számos bajnoki címet bezsebelt. A Kawasaki 2005-ben látta elérkezettnek az id?t, hogy bevesse titkos fegyverét a profik között. Villopoto az utolsó három bajnokin már ott volt a darálóban. A binghamtoni versenyen még csak 15. lett összesítettben, de két héttel kés?bb az ötödik lett, a szezonzárón pedig meg sem állt a dobogó második fokáig.

2006-ban kezdte meg els? teljes szezonját a Pro Circuit Kawasaki csapat színeiben. A legígéretesebb újonc, a legüt?képesebb motoron. Els? szuperkrossz-viadalán rögtön második lett, majd még ebben az évben átesett a t?zkeresztségen. Grant Langston és Andrew Short bajnoki harcába belerondítva, a dallasi versenyen megszerezte els? profi gy?zelmét.

Er?sség: motokrossz

Következett a motokrossz szezon, ahol annak ellenére nem számoltak vele, hogy sokkal otthonosabban mozog a kinti pályákon. Hiba volt! Újonc évében rögtön bajnok lett. A kategóriaesélyesek, mint Grant Langston vagy Mike Alessi csak bambán bámultak, hogy egy 17 éves srác elhappolja el?lük a bajnoki címet. Els? nemzetközi motokrossz versényén is megmutatta oroszlánkörmeit. Az Angliában megrendezett Nemzetek Krosszán csapata húzóembere volt, az ? teljesítményének is köszönhet?, hogy az amerikaiak megvédték csapatvilágbajnok címüket.

2007-ben már abszolút favoritként vágott neki az idénynek. A nyugati parti szuperkrossz szériában majdnem sikerült a bravúr, ám Sebastien Pourcel phoenix-i gy?zelmével álom maradt a hibátlan szezon. Második motokorssz koronájáért viszont kicsit keményebben meg kellett küzdenie.

Katt a képre! Villopoto retrospektiv 2006-2008.

Csapattársa, Ben Townley zseniálisan motorozott egész évben, a bajnok személye egészen az utolsó viadalig nyitva maradt. A záró versenyen bizonyította Villopoto, hogy fiatal kora ellenére, érett versenyz?. Nem kockáztatott, egy összetett ezüsttel is övé lett a trón. Ezután következett az igazi megdics?ülés. A hazai pályán megrendezett Nemzetek Krosszán mindkét futamát megnyerte 250-es gépével, az amerikai válogatott pedig megalázó vereséget mért a motokrossz-világra.

2008 már nem volt ilyen felh?tlen Villopoto számára. Vessz?futása a téli tesztelések alatt elkezd?dött. Lesérült, így nem tudta elkezdeni a betervezett nyugati parti bajnokságot. A két hónappal kés?bb induló keleti szériára ugyan felépült, de mozgásán látszott a több hónap kihagyás. Hibát hibára halmozott, de a szerencse sem az ? oldalán állt az els? három fordulón. Ezt követ? mesterhármasa visszahozta a bajnoki cím reményét, amit egy forrófej? man?verrel sikerült elvesztenie a szezonzáró St. Lous-i futamon.

Jött a motokrossz bajnokság, és a kárpótlás. Villopoto igazi ellenfél nélkül nyerte zsinórban harmadik koronáját, Ryan Dungey piszkált oda neki egyszer-kétszer a szezon utolsó harmadában. A Nemzetek Krosszán is triplázott Villopoto. Erre a jelenkor nagyjai közül senki nem volt képes. A David Bailey, Jeff Ward és Jeff Stanton által alkotott illusztris társaságba csatlakozott ezzel.

Három idény után Villopoto búcsút int a kiskategóriának. 2008-ban már James Stewarttal és Chad Reeddel megy szembe a szuperkrossz bajnokságban. Egyel?re tanulóévnek szánja a 2009-es pontvadászatot, de ha valakiben, akkor benne megvan a meglepetés esélye. Vajon képes lesz lemásolni Jeremy McGrath 1993-as bravúrját, vagy két teljes szezont kell várnia az els? szuperkrossz koronára, mint anno Ricky Carmichaelnek?