Valencia, 250: megvolt a dráma, Aoyama világbajnok

Ez volt hát a 250 utolsó fejezete, amely 716, azaz hétszáztizenhat lefutott verseny után végleg csukja kapuit. És megvan a 2009-es kiírás világbajnoka, az utolsó kett?ötvenes végs? gy?ztes: Hiroshi Aoyama. A dráma természetesen nem maradhatott el: el?bb a japán rodeózta végig a kavicságyat hosszában, és állt vissza arra a kritikus 11. helyre, amelynek megszerzésével még éppen bajnokságot nyer, akkor is, ha Simoncellit intik le els?ként. Márpedig az olasz vezetett: az élr?l esik el a 21. körben, nem tudja folytatni, ezzel pedig a korona végleg Aoyamáé, a futamgy?zelem pedig a végig harcos Barberáé.

A Scot csapat egyetlen nap alatt bajnokot és legjobb újoncot avat, utóbbi cím ugyanis Raffaele De Rosát illeti, aki szintén dobogóra áll: ez volt Cirano Mularoni f?nök hetvenhatodik pódiuma a gyorsasági világbajnokságon. Az abszolút vesztes pedig Simoncelli ma: ‘Nagyon sajnálom, koszos volt a gumim, amikor döntöttem, a motor egyszer?en megindult. Nem láttam, ami Aoyamával történt, csak a tábláról olvastam le, hogy hátrébb került, de semmi több. Nekem nyernem kellett, és beleadtam mindent, az ilyesmire meg lehet mondani, hogy el?fordul, de akkor is mérges vagyok, mert így a második helyet is elveszítettem.’

Bizony így van, de Aoyama is hatalmasat kockáztatott, abszolút nem a defenzív stratégiát követte. A rajt után az igen felajzott Hector Barbera áll rögvest az élre, Aoyama akaszkodik rá és úgy motorozik, mintha nem is lenne tét. Egy csörte Cluzellel, de már meg is érkezik Simoncelli, akinek az egyetlen menekülés a gy?zelembe kell, hogy vezessen, minden más végeredménnyel 21 pontos el?nnyel bíró japán a bajnok.

A kilencedik körben már Marco vezet, és elkezdené felépíteni a szökését… céljai elérésében maga Aoyama ad neki hathatós segítséget, mikor egy körrel kés?bb (ugyanazon a ponton, ahol a pole pozíciót szerzett Debon esett és úgy megsérült, hogy nem indulhatott már a versenyen) hatalmasat hibázik – és legalább ugyanakkorát ment… a négyes rajtszámú Honda a kavicságyban tesz meg jó kétszáz métert, és minden méter maga a terror. Hiroshi megtartja és talpon áll vissza a futamba, 11.-ként.

A virtuális összetettben ekkor ugyan még világbajnok, de csak egyetlen pont el?nnyel. Fejben azonban teljesen ott van Aoyama: a bravúros talponmaradás után világos, hogy mit kell tenni: besétamotorozni a célba okosan, mell?zni az agresszorkodást, aminek a kezdeti szakaszban nem volt híján. Egyetlen el?zése és a kiesések okán hetedik helyen intik le a japánt, Simoncelli sokadik hibája pedig végzetesnek bizonyul. A 250-es géposztály idei végeredménye: Aoyama 261, Barbera 239, Simoncelli 231.

Németh Balázs a 13. helyen ér célba, három pontot szerez ezzel önmagának és Magyarországnak. Tóth Imre az utolsó, 19. pozícióban, sajnos fényévekre a mez?nyt?l, már a verseny els? felében (a 12. körben) körhátrányba kerülve.

Aoyama boldogsága érthet?: ‘Rettent?en örülök és igen sokat kockáztattam, amikor a verseny elején elkövettem azt a hibát. Jó lett volna egy csata Marco és köztem, én erre készültem, de máshogy alakult. Furcsa futam volt, de világbajnok vagyok, hála a csapatomnak, amely kemény munkával hozzásegített.’ Hiroschinak jöhet a MotoGP az Emmi (Caffelatte) együttes színeiben, a 250 pedig ezzel (végleg) búcsúzik, minden szépségével, minden küzdelmével és minden bajnokával, Bruno Ruffótól Hiroshi Aoyamáig. In memoriam, 1949-2009.