Daytona 200: Chaz Davis és a Kawasaki

Szöveg: -nn- Fotó: amasbk.com

Most már hagyományosan a daytonai viadalal indult útjára a 2008-as amerikai gyorsasági motoros bajnokság. Idén is négy kategóriában: Superbike, Supersport, Formula Xtreme és Superstock 1000 géposztályakban osztják ki a bajnoki címet.

Meglepetésre a gyári Honda új szerzeménye, Niel Hdgoson szerezte meg a 67. Daytona 200 pole pozícióját. Miután sikertelenül próbált visszatérni a brit klasszis a superbike világbajnokságra, jobbnak látta, ha újra Amerikában próbálkozik. Meglátjuk mekkora sikerrel.

Zemke (98) parádézott a 200 mérföldes elején

69 kör száguldás a világ egyik legkeményebb pályáján. Ez a Daytona 200! Mióta elvették a Superbike kategóriától a rendezés jogát (2004 után), mert túl veszélyesnek ítélték a gépek teljesítményéhez a ringet, kicsit csökkent a viadal iránti érdekl?dés…a versenyz?k körében. Amerikában továbbra is az egyik legnézettebb viadal maradt.

Viszont a legnagyobbak, mint például a hatszoros AMA SBK bajnok Mat Mladin, vagy a kétszeres király Ben Spies nem igazán favorizálja a hosszútávú versenyt. De felreppentek olyan pletykák, hogy 2009-t?l ismét a Superbike motorok vehetik birtokba 200 mérföld erejéig a floridai triovált (most Formula Xtreme – lényegében széttuningolt 600-as motorok). Ez még a jöv? zenéje. Koncentráljunk a jelenre.

Már a top tízben volt, mikor kiintették a versenyb?l DuHammelt

Szokatlanul sok balesettel indult útjára az idei 200 mérföldes. Az els? körben elvérzett mindkét BMW, Aaron Gobert és a gy?zelmi rekorder Miguel DuHammel (Scott Russellel együtt 5-5 diadalnál járnak) a pitbe hajtottak. Du Hammel els?számú motorjának kuplungja mondta fel a szolgálatot, a motorcsere után az 57. helyr?l kezdte meg a felzárkózást. Kés?bb ezért a man?verért zárták ki, motort ugyanis csak piros zászlónál lehet cserélni. 17 körrel a vége el?tt kapta meg a fekete zászlót

A verseny els? harmadában vezet? Zemke a pitspopnál veszítette el minden esélyét, hogy megismételje 2006-os sikerét: a hátsó kerekét nem tudták rögzíteni az Erion Hondások, így jókora id?veszteséggel tudtak csak a versenyt folytatni. Érthetetlen, hogy mi történt Zemke motorjával, egy körrel kés?bb címvéd? csapattársánál (Josh Hayes) semmi probléma nem volt a kerékcserénél.

Davis örülhetett a legvégén

Féltávnál Hayes, Hodgson, a tavalyi gy?ztes Rapp, Chaz Davies és DuHammel volt a sorrend. Az unalmas körözést Niel Hodgson elfékezése törte meg, a sikánnál sokallt be a 2003-as superbike világbajnok. A kegyelemdöfést a CBR 600-as adta meg Nielnek: hat körrel a vége el?tt mondta fel a szolgálatot a technika. A Hondának Hayes kizárása jelentette a totális cs?döt.

A 200. mérföld befejeztével az élen végz? Hayes-nek szabálytalan volt a tankja főtengelye, ezért vették el a gy?zelmet t?le. Érdekesség: tavaly mindhárom gyári Honda rossz benzinellátás miatt fejezte be id? el?tt a viadalt.

Mladin lecserélte a kabala 66-os rajtszámát 6-osra

A hivatalos gy?zelmet, így a második helyen bekocogó Chaz Davies örökölte meg, vagyis az Attack Kawasaki meg tudta ismételni tavalyi diadalát. A 2007-es gy?ztesnek ezúttal a második hely jutott. Davies az els? brit bajnoka lett a 200 mérföldes viadalnak.

Volt egy magyar motoros is a mez?nyben. Rizmayer Gábor az Erste Motoros Akadémia és Szabó Attila közbenjárásával indulhatott el a 200 mérföldesen és a Supersport kategóriában. A hivatalos végeredményben a 62. helyen találkozunk a nevével, három kör hátrányt mutat a táblázat. Amint megkapjuk Riziék beszámolóját már tesszük is ki az oldalra.

***

A Superbike kategória versenyét Mat Mladin magabiztosan hozta, a címvéd? Spies a második lett, a yamahás Jason Di Salvo pedig a harmadik. Tommy Hayden 4., Niel Hodgson 7., Roger Hayden 8., Akira Yamagawa 11., Miguel DuHammel 12., Eric bostrom 26 – csak, hogy a legnagyobb neveket is megemlítsük.

A Supersport finis

A Supersport géposztály küzdelmét Ben Bostrom nyerte 12 ezreddel csapattársa, Josh Herrin el?tt, a kategória címvéd?je, Roger Hayden lett a harmadik. A 200 mérföldes újdonsült gy?ztese egy 4. helyezéssel melegített be. Zemke 8. Tommy Hayden 9. végül. Jelentjük, Rizi célba ért, méghozzá a 22. helyen

A Superstock viadalt Aaron Yates nyerte a Jordan Suzukival, Blake Young és Geoff May el?tt.