EST. 2002

AMA MX: Baljós árnyak

Szöveg: -nn- Fotó: Guy-B

Komoly gondokkal küzd a sportág a tengerentúlon. Míg Giuseppe Luongónak és csapatának hosszú évek kemény munkájával sikerült felvirágoztatni az mx-et Európában, addig az amcsik kicsit ráültek "monopol" helyzetükre.

A szuperkrossz hatalmas show-ja után, valóban kicsit fapadosabb bajnokágnak hat az mx. Nincsenek tűzijátékok, haldoklik a tv közvetítés, és már a dögöd boardgirl-ökkel sem lehet feldobni a nézettséget. A tavaly kipróbált élő közvetítés még unalmasabbá és nézhetetlenebbé tette a sportágat, még akkor is, ha Amerika egyik legprofibb sportcsatornája vette szárnyai alá a sorozatot.

Jason Weigandt és Davi Millsaps, a sportág két mókamestere

Drasztikusan visszaesett a nézettségi mutató, a SPEED pedig már legszívesebben szabadulna a szériától. Ralph Sheheen, az amerikai Palik Laci is szívesebben kommentál már Superbike-ot Freddie Spencerrel az oldalán. És hibába multibajnok Jeff Emig, szakkommentátorként már nem alakít ennyire maradandót. Jason Weigandt (Harsányi Levente szintű dumagép) és csapata két év alatt elszippantotta a nézőket az internetre (live.motocross.com).

És ha nem megy a cirkusznak, akkor a bohócok is éhen halnak. Egyre több motoros köt busás „csak szuperkrosszos” szerződést tehetős privát csapatokkal, ami mind a gyári alakulatok, mind pedig a motokorssz jövőjét kiheréli. Stewart jövőre már Chad Reed helyén folytatja az L&M Yamahánál, Davi Millsaps pedig a Joe Gibbs féle csapatban indul majd – szintén csak szuperkorssz versenyeken. (Reednek még nincs szerződése 2009-re.)

Tim Ferry nem csak szuperkrosszban jeleskedik

És itt jön képbe Guiseppe Luongo és a Youthstream. A pletykák szerint az olasz szakember szívesen felvirágoztatná a tengerentúli mx-et is…saját módszereivel. A Nemzetek Krossza óta egyre többen hisznek Luongo szakértelmében. Kíváncsian várjuk a folytatást!

Szabad a pálya

Stewart, Tedesco, Alessi és Townley is sikeresen kiheverte sérüléseit betegszabadsága alatt. Egy valaki azonban nagyon hiányzott az idénynyitóról. A címvédő: Grant Langston. A felkészülési időszakban kulcscsontját törte a kategória második dél-afrikai bajnoka (1998, Greg Albertyn), de a szuperkrossz idény alatt jelentkező szemproblémáit sem tudták még orvosolni a doktorok.

Townley egyelőre nem találja helyét a 450-es Hondán

A visszatérők azonban a szokásos optimizmussal vágtak neki a pontvadászatnak. Stewart Carmichael-el példálózott legszívesebben, aki egy év kihagyás után hibátlan szezont produkált. Tedesco finomabban fogalmazott, ő nem érzi otthon magát a kinti pályákon. Alessi viszont csak itt él igazán. A tavalyi ezüstérmes most már ki akar törni az örök második skatulyából.

Townley idén debütál a nagyok között, és ha azt nézzük, hogy Everts mestert is meg-meg csípte az MX1-ben, akkor igazán oda kell figyelni a Hondára váltó egykori MX2-es világbajnokra.

Kizöldült a bajnokság

Amennyire pocsék évet zártak a kawások a szuperkorsszban, annyira magukra találtak a motokorsszban. 2002-ben volt utoljára, hogy nem tehettek a vitrinben szuperkrossz címet a Zöldek.

Stroupe villog leginkább az újoncok közül

Stewart újra régi fényében tündököl, a veterán Ferry sokadik virágzását éli, és persze ott vannak Mitch Payton legényei: Villopoto, Stroupe, Metcalfe már az első fordulón bizonyítottak. Eddig abszolút ők vannak nyeregben!

MX1: Stewart eddig hibátlan

Háromból három. Ez Stewart idei mérlege. Glen Helen, Hangtown és Freestone is kipipálva! Félelmetes tempóban közlekedik James, már-már 125-ös énjét visszaidézve rója a köröket. Az utóbbi három év kínszenvedés volt neki. Most, hogy már nincs itt a nagy ellenfél, saját tempójában versenyezhet. Három forduló után maximális pontszámmal, 36 egység előnnyel dirigálja a ponttáblázatot.

Stewart a 2004-es Carmichaelt idézi

Az üldözőbolyban sincsen meglepetés. Ferry, Alessi és a Honda-legények: Tedesco, Millsaps és Short osztozik az érmes helyeken. Futamgyőzelemre Stewart hibázásáig várhatnak.

MX2: Még egyszer, utoljára

Ezzel a felkiáltással vágott neki Villopoto az idei évnek. A Nemzetek Krossza után már csak emlékezni szeretne a Lites kategóriára, és belevetni magát a nagy kalandba: a királykategóriába. Hogy melyik csapatban teszi majd meg, az egyelőre még nem tisztázott, nagyon úgy tűnik, hogy Stewart helye vár a jövő nagy reménységére.

Dungey (28) és Villopoto (1) a Lites szétlövés után itt is egymásra találtak.

Bár nem olyan makulátlan az idei mérlege, mint Stewartnak, hiszen az idénynyitón beleszaladt egy csúnya ötödik helyezésbe az első versenyen, így hiába nyerte meg a második felvonást, összetettben egy ponttal a csapattárs, Austin Stroupe mögé szorult.

Azóta viszont szárnyal az 1-es rajtszámú Kawával. A hangtowni és a freestone-i pályán is duplázott. 15 ponttal vezet Dungey előtt.

Folytatás most hétvégén Pennsylvaniából.

AMA Toyota Motocross

1. forduló – Glen Helen

MX1

1. James Stewart – Kawasaki (1-1)
2. Mike Alessi – Suzuki (2-2)
3. Davi Millsaps – Honda (3-3)
4. Tim Ferry – Kawasaki (4-4)
5. Ivan Tedesco – Honda (7-5)

MX2

1. Austin Stroupe – Kawasaki (2-3)
2. Ryan Villopoto – Kawasaki (5-1)
3. Jason Lawrence – Yamaha (1-5)
4. Ryan Dungey – Suzuki (4-2)
5. Brett Metcalfe – Kawasaki (3-4)

2. forduló – Hangtown

MX1

1. James Stewart – Kawasaki (1-1)
2. Tim Ferry – Kawasaki (2-2)
3. Ivan Tedesco – Honda (4-3)
4. Davi Millsaps – Honda (3-5)
5. Steve Boniface – Honda (6-6)

MX2

1. Ryan Villopoto – Kawasaki (1-1)
2. Ryan Dungey – Suzuki (2-2)
3. Jason Lawrence – Yamaha (5-2)
4. Austin Stroupe – Kawasaki (3-4)
5. Brett Metcalfe – Kawasaki (4-5)

3. forduló – Freestone

MX1

1. James Stewart – Kawasaki (1-1)
2. Mike Alessi – Suzuki (2-2)
3. Andrew Short – Honda (3-6)
4. Tim Ferry – Kawasaki (7-3)
5. Davi Millsaps – Honda (5-4)

MX2

1. Ryan Villopoto – Kawasaki (1-1)
2. Ryan Dungey – Suzuki (2-2)
3. Austin Stroupe – Kawasaki (3-3)
4. Jake Weimer – Honda (4-4)
5. Tom Hahn – Lawasalo (6-5)

 

A bajnokság állása

MX1

1. James Stewart – Kawasaki (150 pont / 3 győzelem)
2. Tim Ferry – Kawasaki (114 pont)
3. Mike Alessi – Suzuki (111 pont)
4. Davi Millsaps – Honda (110 pont)
5. Ivan Tedesco – Honda (83 pont)

MX2

1. Ryan Villopoto – Kawasaki (141 pont / 2 győzelem)
2. Ryan Dungey – Suzuki (126 pont)
3. Austin Stroupe (120 pont / 1 győzelem)
4. Brett Metcalfe – Kawasaki (96 pont)
5. Jason Lawrence – Yamaha (95 pont)

ugrás fel