AMA SX, New Orleans: Stewart magához tért

Szöveg: -nn- Fotó: mx.com, racerx.com

Szorítja az id? James Stewartot. Az elmúlt két viadalon mutatott gyengélkedése újra komoly ponthátrányba sodorta. A szezon utolsó harmadában már nem engedhet meg magának ennyi hibát, mert hamar elillannak a bajnoki álmok. New Orleansban újra megtalálta a meggy?z?bbik, "nem hibázok és piszok gyors vagyok" énjét, amivel újra letaglózta a mez?nyt. Katrina Hurrikánkét söpört végig a Superdome-ban.

"Remélem lesz okom ünnepelni a születésnapom hetében." Így kezdte a hétvégét Chad Reed. Volt oka az optimizmusra, hiszen egyrészt New Orleans eddig csak adott neki, másrészt az utóbbi két gy?zelmével megnyugtató el?nyt brusztolt ki riválisával szemben, amit ha ügyesen kamatoztat a hátralév? fordulókon, akkor akár kitarthat az idény végéig is. Reed életében egyszer motorozott a Superdome-ban. 2002-ben, az ezidáig utolsó New Orleans-i viadalon nyerni tudott a keleti 125-ös versenyen. "Emlékszem arra a viadalra. A föld min?sége remek volt, szóval ugyanilyen versenyre számítok most is."

Windham hazai színekben

A Katrina Hurrikán által nullává gyalult városba hét év után tér vissza a cirkusz. New Orleans jelenléte egyébként is elég rapszodikus az amerikai szuperkrossz bajnokság naptárában. Az els? korszak 1977-1980 között zajlott, majd sokáig mell?zték a louisianai metropoliszt. A második korszak 1998 és 2002 között volt, idén pedig egy új fejezet kezd?dik a város sportéletében.

Kevin Windham hazai versenyér?l van szó, szóval a veterán harcos különösen készült erre a viadalra. A család és a barátok is a helyszínen szurkolt Windhamnek, aki erre a hétvégére rövidre nyíratta a haját, valamint egy különleges sisakot és mezt kapott. A város focicsapatának színeit viselte magán a versenyen.

Villopoto gyengélkedik

Volt egy nagy visszatér?nk is. Nathan Ramsey-t a Gibbs Yamaha (Josh Grant csapata) hívta vissza a nyugdíjból, hogy helyettesítse a térdsérüléssel bajlódó Cody Coopert. Remsey tavaly vonult vissza az aktív versenyzést?l, miután nem kapott szerz?dést erre az évre. A szebb napokat is megélt krosszos valóban elég gyengén teljesített az elmúlt években, de a közönség mindig is szerette, így mindenkinek jó érzés volt újra a mez?nyben látni ?t. A szezonzáróig maradni is fog.

Valaki azonban nagyon hiányzott rajtrácsról. Jason Lawrence egy kisebb bokasérülés miatt nem indult a versenyen. Ki tudja még mi történhet idén vele, hiszen volt már eltiltva verekedésért, távol maradt már ételmérgezés és influenza miatt is egy-egy fordulótól. Pedig elég ígéretesen kezdte 450-es karrierjét, kár érte, hogy csak minden második futamon van ott Stewarték mellett. A hírek szerint jöv? hétvégén már újra tud versenyezni.

Izzi esélyei csökkentek

Vele kapcsolatban egyébként még az a hír járja, hogy esetleg motokrosszozni is a nagyok között fog majd a nyáron, de már azt is hallottam, hogy ha mégis a kicsiknél versenyzik majd, akkor inkább a 250-es kétütem? Yamahának szavaz bizalmat. Idént?l ugyanis a Lites kategóriában indítják a negyedliteres motorokat – eddig ugye a 250-es 2T-ék a 450-es 4T-ékkel versenyezhettek. Az egyik amerikai szaklap ezen felbuzdulva össze is eresztette a piacon kapható negyedliteres kétütem? és négyütem? vasakat, mely vetélkedésb?l egyértelm?en a kétütem?ek jöttek ki gy?ztesen.

Stewart is nagy dilemmában van ami a motokrosszt illeti. Korábbi cikkekben is megemlítettem azt a szóbeszédet, miszerint James barátunk elindul majd pár világbajnoki futamon. Eredetileg a Dél-Afrikai és az Amerikai Nagydíjon vett volna részt, csak id?közben mindkét fordulót törlték a naptárból a válság miatt. Nem találtak szponzorokat a versenyekre! Szóval Stewart inkább hazája bajnoksága felé kacsingat, és egyre többet hallani arról, hogy a tervezettel ellentétben egész évadot megy odakint is.

Stewart stílusosan, mint mindig

A másik örömteli hír, hogy Grant Langstont újra motorozni látták. Aki esetleg nem naprakész mx-hírekben, azoknak mondom, hogy Langston szeme mögött rákos daganatot találtak, ami ugyan nem életveszélyes, de jelent?sen rontja a bajnok látását, ezért szinte már egy éve nem is ült motoron Langston. A napokban azonban Glen Helenben tesztelte a Yamaha motokrossz beállításait. Nem tudni, hogy visszatér-e majd a versenyzéshez, egyel?re nem nyilatkozik err?l.

Stewart nyolcadszor

Lehet, hogy hihetetlen, de Jamesnek még nem volt tapasztalata New Orleansról korábban. 2002-ben még a Nyugati-parti bajnokságban vitézkedett, New Orleans meg ugye Keleten van. Stewart ennek megfelel?en be is robbant az els? kanyarba, agresszívan kitaszítva az ideális ívr?l Mike Alessit. Az els? pár körben bemutatott kisebb pontatlanságokat leszámítva aztán nem is volt már nagyon mir?l beszélni. Reed egyszer majdnem elkapta Jamest, de ügyesen hárította az ausztrál man?verét Stewart.

Reed az elején még ott volt

A hátralév? id?ben csak a hátát mutatta a mez?nynek, öt körrel a vége el?tt pedig még rátett egy lapáttal, és még jobban elhúzott Reedt?l. A gy?zelem sorsa innent?l nem volt kérdéses: Stewart aratta le a babérokat nyolcadszor ebben az évben. Reed mögött Hepler végzett a harmadik helyen. Végre, ráfért már a jó szereplés a srácra. Windham elégedett lehet a negyedik hellyel, Villopoto viszont nem nagyon a kilencedikkel. Megint egy kisebb hullámvölgybe került, már a daytonai verseny sem jött össze neki.

Az összetettben nyolc pontra olvasztotta hátrányát St. Louis el?tt Stewart, ami három verseny múltán újra elt?nhet a riválisok közül. Gy?zelmével a Yamaha átvette a legsikeresebb márka címet New Orleansban. Ez volt a hangvillások ötödik diadala a városban. A Suzuki továbbra is Mark Barnett 1980-as els?ségével árválkodik az utolsó helyen a Superdome sikerfalán.