Daytona: Spies életében el?ször

A MotoGP évaddal egy id?ben vette kezdetét az amerikai gyorsasági motoros bajnokság 2007-es kiírása is, a legendás floridai betonkatlanban, a motorsportok bölcs?jében, a Daytona International Speedway-en.

Sokáig úgy volt, hogy Bitter Sanyi személyében magyar résztvev?je is lesz a híres-hírhedt viadalnak, egy családi betegség azonban keresztül húzta Bitti számításait, de ha minden jól alakul, akkor Laguna Secában már ott lesz #11.

Még szokatlan a legid?sebb Hayden kék-fehér színben.

Idén is négy kategóriában küzdenek a bajnoki címért a motorosok: a Supersport és a Formula Xtreme géposztályban 600-as gépekkel, a Superstock és a Superbike kategóriában az 1000-es motorokkal állhatnak rajthoz, természetesen a géposztályok szabályainak megfelel?en felkészített vasakkal.

Az eddigi évek hagyományaitól eltérve, nem a 200 mérföldes viadalon volt a hangsúly. Már harmadik éve, hogy nem a Superbike kategória, hanem a Formula Xtreme küzdelmeibe számít bele az 1937 óta létez? verseny, ezért a legnagyobb sztárok nem igen indulnak el rajta. (Jake Zemke és Jason DiSalvo volt a két legnagyobb név, aki rajthoz állt). Korábban egy bajnoki címmel is felért egy gy?zelem a Daytona 200-on, mára azonban csak egy verseny lett az amerikai bajnokságban. A szervez?k azért hozták meg ezt a döntést, hogy elejét vegyék a sok balesetnek, ami a betonfalakkal és döntött kanyarokkal t?zdelt ringen szinte mindennapossá váltak az ezres superbike gépek iszonyatos erejének köszönhet?en.

SBK: Luca Scassa csak 9 kört tudott teljesíteni a 15-b?l Ferrachi úr MV-jén

A legnagyobb média-érdekl?dés természetesen a Superbike futam küzdelmét kísérte. A trónfosztott multi-bajnok, az ausztrál Mat Mladin, és az újdonsült király, a lányok kedvence, Ben Spies csatáját várta mindenki (mindketten a legjobb csapatban, a Yoshimura Suzuki – idént?l American Suzuki – alakulatában teljesítenek szolgálatot). Már az edzéseken egymásra talált a két gigász: Spies karrierjének nyolcadik pole-ját jegyezte a daytonai versenyen 1:37.546-nál megállítva a stoppert, Mladin hátránya mindössze 35 ezred volt. A harmadik rajtkockába Nicky Hayden testvére, Tommy kvalifikálta magát, bizonyítva a Yoshimura Suzuki üt?képességét.

Daytona 200: Steve Rappet senki nem tudta megállítani

A 15 körös viadal végül Spies gy?zelmét hozta, ami számára az els?t jelentette a floridai trioválon, a Suzuki viszont már a 11. strigulát húzhatta be a Daytona fejezetnél. Mladin csupán pár körig tudta tartani a címvéd?t: vezet? helyr?l bukott, de végül bekocogott tizediknek. Tommy Hayden is balszerencsés volt els? suzukis versenyén (a Kawasakit hagyta ott a Suzuki kedvéért): az els? kanyarban Aaron Yates és Jamie Hacking balesete kikényszerítette ?t a kavicságyba, az utolsó helyr?l, pedig „csak” a 8. pozícióig tudta magát el?re verekedni. Spies mellé a két gyári hondás, Miguel DuHammel és Jake Zemke állhatott fel a dobogóra.

HALOF Racing

A superstock kategória versenye is Spies sikerét hozta, Ben Bostrom a második lett els? yamahás versenyén, az M4 EMGO csapat privát suzukiját hajtó Geoff May nyakába akasztották a bronzérmet.

A supersport a Kawasaki fölényét hozta. Roger Hayden és a címvéd?, Jamie Hacking vívott egymással a gy?zelemért, végül a legkisebbik Hayden szelte át els?ként a képzeletbeli célszalagot az új ZX-6R-el. Tommy Hayden, a kétszeres kategória-bajnok a harmadik pozícióban fejezte be a 22 körös száguldást ‘hatdecis’ gixere hátán.

Supersport: Hayden (95) és Hacking meccselnek a gy?zelemért. Hacking a címvéd?, ám tavaly a Yamahával ért fel a csúcsra

A 66. Daytona 200-on Steve Rapp egyszer?en verhetetlen volt. Már az edzéseken is a leggyorsabb volt az Attack Racing hatszázas Kawasakijával, a warm-up-on sem tudták megfogni az ellenfelek, majd a 68. kört befejezve is ? pillanthatta meg el?ször a kockás zászlót. Mióta a Formula Xtreme géposztály versenyzik a 200 mérföldes verseny trófeájáért, azóta csak a Hondának termett babér, de most Rapp gy?zelmével 1995 után újra a Kawasaki ünnepelhetett. Akkor Mr. Daytona, alias Scott Russel tudott diadalmaskodni a ‘zöldséggel’.

Rapp olyan illusztris társasághoz csatlakozott, mint a Jarno Saarinen, Giacomo Agostini, Kenny Roberts Sr., Freddie Specer, Eddie Lawson, Kevin Schwantz vagy Wayne Rainey alkotta egység – csak hogy a legismertebbeket említsük, akik a fejük fölé emelhették a gy?ztesnek járó serleget.