Finnegan és Dunlop: elesett harcosok

Ha majd a május hónap summáját vonjuk meg a szilveszteri ‘Ez volt 2008’ összeállításban, nem csak a jeles sporteseményekr?l kell megemlékeznünk. Drámákra is visszagondolunk majd, hiszen az ötödik hónap két titánt is elszólított.

Martin Finnegannek még egy kellett volna a harminchoz: az írek kiváló motorosa a hónap elején, a Tandragee 100 nev? Supersport-versenyen szenvedett balesetet els? fékhiba miatt – három néz? is belekeveredett az incidensbe, mindannyian megúszták könnyebb sérülésekkel.

A dublini sportoló ilyen ifjan is valóságos legenda volt hazájában és szerte a világon: nagyon fiatalon kezdett motorozni, negyvenhárom bajnoki versenyt nyert meg 1997-t?l kezdve, egy Manx Grand Prix gy?zelmet jegyez, 2005-ben pedig a Man szigeti Tourist Trophy dobogósa volt, a viadal történetének leggyorsabb ír pilótája, 127 mérföld/órás körátlag felett. Martinnal baráti kapcsolatot ápolt Bitter Sándor, aki az illusztrációként szolgáló felvételeket küldte nekünk. Kegyeletét tízezres tömeg rótta le a temetésen.

Május másik áldozata a híres Northwest 200 verseny id?mér?jén bukott. A mítosz Joey fivére, Robert Dunlop követte TT-gy?ztes, 2000-ben Észtországban elhunyt bátyját az égi versenypályákra. A 47 éves Robert 260 km/óra fölötti sebességgel esett el a Mather Cross-i ringen egy 250-es motorral, majd nekiment egy versenyz?társa, Darren Burns, aki lábtörést és agyrázkódást szenvedett az ütközésben, de nem került életveszélybe.

Két nappal édesapja halála után a fiú, Michael – aki ugyanebben a géposztályban indult – megnyerte a Northwest versenyt, miután Robert özvegye kérte, ne függesszék fel a hétvége kiírását, hanem rendben menjen le a futam, ezzel tisztelegve férje emléke el?tt.