Más világ – az AMA MX els? öt fordulója

250

Jól döntött a Suzuki, amikor az idény elején leigazolta a tengerentúli krosszmotorozás egyik legnagyobb alakját, a floridai Ricky Carmichaelt. Carmichael az elmúlt öt évben, amióta a 250-es géposztályban húzza a gázt, nyert már bajnokságot a Kawasakival valamint a Hondával, és már a Suzuki sem maradt ki a szórásból. A 24 esztend?s amerikai motoros fenomén 1980 óta el?ször vezette gy?zelemre a citromsárga RM250-est. Ez még Mr. Supercrossnak, azaz Jeremy McGrath-nak sem sikerült. Ám 1997-ben McGrath a bajnokság kezdése el?tt egy héttel ült el?ször a Suzukira, és év közben is rengeteg hibát vétett, ami megakadályozta a sikerben.

RC: Suzukival is megy

A Suzuki tanult hibájából, így már októberben elkezdte a felkészülést Carmichaellel (a Honda külön engedélyével). Az eredmény: hét gy?zelem, plusz a negyedik szuperkrossz bajnoki cím (2001: Kawasaki, 2002 és 2003: Honda, 2004: sérülés miatt kihagyta az évet, 2005: Suzuki). Tehát RC lett az els? motoros, aki három különböz? márkával is bajnokságot tudott nyerni.

A május 22. óta zajló AMA Nationals, vagyis a motocross szériában egyel?re verhetetlennek t?nik RC. Az eddig lezavart öt forduló tíz versenyéb?l kilencet már megnyert Carmichael (a southwick-i futam els? versenyén bukott). Ráadásul azzal az RM-Z 450-essel m?veli mindezt, amivel ugye Smetsék csak szenvednek a Motocross Vb-n

A többiek

Egyenl?re nem látszik senkiben az a t?z, amivel utol lehetne érni RC-t. Jelenleg talán James Stewart, alias Bubba tudja Carmichael tempóját tartani, ám a Kawasaki kétütem? paripája nem mindig partnere ebben az els? fekete b?r? cross-bajnoknak. A szerencsével is hadilábon áll Bubba. Ebben az évben költözött fel a nagy géposztályba a minden id?k legeredményesebb 125-ös krosszosa, ám már a szuperkrossz-idény második versenyén összeszedett egy kartörést, így ki kellett hagynia a szezon nagy részét. Csak az utolsó négy futamon „jelentkezett” versenyzésre, amib?l hármat meg is nyert. Mi lett volna, ha nem sérül le!

Hangtownban egy hatodik hellyel és egy bukással nyitott Bubba, amit Highpointon két második hellyek fejelt meg. A szezon harmadik fordulóján Southwick-en (ami az amerikai bajnokság egyetlen homok borítású katlanja) nagyot bukott az els? versenyben, és a másodikon már nem állt rajthoz. Budds Creeken és Red Budon azonban egy második és egy harmadik hellyel javította amúgy sem fényes bizonyítványát. Ráadásul a Red Bud-i verseny után 25 pontot levont a Kawasaki csapat mindkét versenyz?jét?l a szövetség, ugyanis nem megengedett üzemanyaggal teljesítették a versenyt.

A másik szóba jöhet? ellenfél az ausztrál Chad Reed lenne, neki azonban nem nagyon jön össze ez az év. Az sx bajnokságban csúnyán elbukott, mint címvéd?, és eddig a Nationals-ben sem vitézkedik. Ugyan rendszeres vendége a dobogónak, ám sebessége jócskán elmarad Carmichaelét?l. Ráadásul a Red Bud-i versenyen láncszakadás hátráltatta. Ugyan a bajnokság második helyén áll, ám hátránya 69 pont öt fordulót követ?en.

Kevin Windhamnek is jobban fekszik a motocross, ám idén ? sem elég elszánt. Jelenleg a harmadik helyr?l várhatja a jöv? hétvégi unadillai versenyt.

125

Miután Bubba elhagyta a 125-ös géposztályt, óriási versenyfutás kezd?dött az árván hagyott trónért. Öt fordulót követ?en 6 futamgy?ztest ünnepelhettünk. (Hepler, Langston, Alessi, Brown, Grant, Mills)

Bubba trónja megüresedett

Az els? viadal (Hangtown) els? felvonását a Suzuki sztárja, Broc Hepler nyerte, utat mutatva két öreg rókának, Langstonnak (2000-ben 125 ös világbajnok, 2003-ban 125-ös amerikai bajnok), valamint Mike Brownnak (2001-ben 125ös amerikai bajnok). A második versenyben azonban Langton visszavágott. Az utolsó kanyarban elég keményen tette be motorját a dél afrikai az addig vezet? Mike Alessi mellé, aminek következtében mindketten földre kerültek, ám Langston eszmélt el?bb, így övé lett a futamgy?zelem (Langston bal bokája megsérült). Alessi azonban csak a 15. helyre tolta be motorját.

A highpointi viadalon Alessi (KTM) törlesztett, egy els? és egy második hellyel övé lett az összetett futamgy?zelem, a második helyen Davi Millsaps (Suzuki) végzett, a dobogó alsó fokára a veterán Mike Brown (Honda) állhatott fel.

Southwicken újból Langstonnak tapsolhatott a közönség. Az idei keleti parti sx bajnok idén már a második futamgy?zelmének örülhetett. Jót tett neki tehát a környezetváltás (ebben az évben váltott a KTM-r?l a Kawasakira). A második a szorgos hangya módjára gy?jtöget? Brown let egy 3. és egy 4. helyezéssel, míg a harmadik a szintén öreg motoros, Ryan Hughes (Honda) lett.

Budds Creek-i gy?ztes serleg Mike Browné lett (1, 3) , a második helyen Tedesco (2, 2) végzett, míg a harmadik egy szemtelenül fiatal hondás, Josh Grant (4, 1) lett. Az eddig remekl? Langston csak a hetedik helyezést érdemelte ki a két futam alapján (3, 19).

Red Budon Langston visszavágott (1, 2), így ötb?l már a harmadik futamgy?zelmét ünnepelhette a dél-afrikai. A második helyen Ryan Mills végzett (6, 1), míg a harmadik Andrew Short (Honda; 3, 3) lett. Azonban hiába nyeri halomra magát Langston, a összetettben mégsem ? vezet, hanem a veterán Brown, aki ugyan csak egy versenyt nyert meg az ötb?l, de szorgos gy?jtögetésének köszönhet?en 24 ponttal vezeti a tabellát a szintén szorgalmas Tedesco el?tt. Langston csak a harmadik pozícióból várhatja a folytatást.

Következik július 16-17: Unadilla Valley Sport Ctr, New Berlin, NY