MX3 világbajnoki futam Nyáregyházán

Minden rossznak egyszer vége szakad, csak türelmesen kell várni. A motokrossz világbajnokság rendezése szempontjából sajnos hosszú – kerek egy évtizedes – volt ez a várakozási id?. Utoljára 1996. május 19-én, a méltán híres cserénfai pályán láthattuk a világ legjobbjait, a 125-ös géposztályban. A 2×40 perces futamokból álló versenyt a mára sztárrá n?tt Sebastien Tortelli nyerte Kawasakival, második Paul Malin, harmadik Frederic Vialle (mindkett? Yamaha) volt.

Pár évvel el?tte, 1993-ban, a 250-es nagymen?k felejthetetlen ugratásait láthattuk ugyanitt. A versenyt akkor (3×25 + 2 kör) a Yamahás Donny Schmit nyerte. 1991-ben olyan sztár is járt itt, mint a ma kilencszeres világbajnok Stefan Everts, aki akkor még Suzukit hajtott. Aztán 1996 után szépen elcsendesedett minden körülöttünk. Rendeztek ugyan Eb futamokat Piliscséven, a Hungaroringen is elkészült egy pálya, de ez még kevés volt. Mivel nem volt anyagi háttér és a körülmények sem voltak megfelel?ek, a vb-rendezés lehet?sége egyre távolodni látszott. Szerencsére mindig vannak olyan emberek, akik nem tör?dnek bele a kilátástalannak t?n? helyzetbe. Ilyen Epres Pál, a Nyári Pál SE elnöke, Weisz Lajos, a többszörös Magyar Bajnok junior versenyz?, Weisz Márk édesapja, és ilyen a sportág nagy öregje, a VEGA Motorsport Klub vezet?je, Kökényesi György is.

A Nyári Pál SE nyáregyházi területe az utóbbi néhány év alatt hobbimotorozásra alkalmas földkupacokból profi versenypályává n?tte ki magát. Modern kiszolgáló-épület, jól karbantartott pálya, és könny? elérhet?ség jellemzi a létesítményt, mely az M5-ös autópályától néhány percnyi autóútra található, a 405-ös f?út mellett.

Az egyre szépül? pályán tavaly áprilisban 125-ös Junior Eb-t rendeztek, és a magas színvonalú lebonyolítással felhívták magukra a nemzetközi szövetség figyelmét. A zs?ri elnöke már a helyszínen bejelentette, hogy a pályát magasabb szint?, akár világbajnoki eseményekre is alkalmasnak találja, és err?l beszámolt a FIM és az UEM felé. Nem kellett sokáig várni, és a négy pályázó között kihirdették a végeredményt: az MX3 vb futam rendezési jogát három évre Magyarországnak ítélték oda. A verseny május 7-i id?ponttal került be a naptárba, és ráadásként még egy 125-ös Eb futammal is kiegészítették.