Supercross: Horror, már az els? versenyen!

Szöveg: Nagy Norbert – Fotók: Suzuki, Kawasaki

Télen sem kell nélkülöznie a benzing?zt a motorsport szerelmeseinek. A szuperkrossz világbajnokság sztárjai május els? hétvégéjéig minden szombaton összecsapnak. 25 ével ezel?tt volt ilyen s?r? utoljára a királykategória: Stewart, Reed, Dungey és Villopoto mellett ígéretes újoncok is beleszólhatnak a dobogós helyezések sorsába. Nincs most ennél izgalmasabb motorsport a világon!

Hatalmas várakozás el?zte meg a szuperkrossz világbajnokság 2013-as kiírását. Hiába nyerte meg a KTM-nek Ryan Dungey a motokrossz bajnokságot tavaly, és hiába védte meg címét Ryan Villopoto a szuperkrosszon, mindenki egy emberre volt kíváncsi: James Stewartra. Bubba pár feledhet? szezon után elszerz?dött a Yamahától a vezéregyéniség nélkül teng?d? Suzukihoz és meglep?en gyorsan összebarátkozott az RM-z 450-essel. Végre újra a régi formáját mutatta a felkészülés során, ami érezhet?en jót tett a sportágnak.

De a szuperkrossz nem csak a karizmatikus versenyz?k miatt eladható. Az egész formátum a tévéközvetítésekre és a közönség szórakoztatására találták ki. A sportérték mindig is másodlagos volt ebben a szakágban. Egy kis alapterület?, jól belátható helyszín és sok akadály kellett hozzá csupán. Ezt a sorozatot joggal nevezhetnék Száguldó Cirkusznak, mert valahogy a szervezés ehhez a m?fajhoz hasonlítható a leginkább.

Stewart (7) és Millsaps (18) – Nem ilyen er?viszonyokra számítottunk

A szuperkrossz vébé valójában az amerikai szuperkrossz bajnokság, az AMA SX, csak a FIM vébés ranggal ruházta fel a sorozatot, mivel a korábbi évek próbálkozásai súlyos kudarcba fulladtak a nemzetközi szövetség részér?l. A FIM 2008-óta ítéli oda a világbajnoki címet a sorozat végs? gy?ztesének. Képtelen tehát kitörni az Egyesül Államok határain a szakág, és talán már nem is fog soha. Rendkívül nézettek ott ezek a viadalok, mintha meg sem történt volna a gazdasági válság. A versenyek teltházasak, fordulónként közel 40 ezer ember izgulja végig a küzdelmeket.

Így volt ez az év els? állomásán, a kaliforniai Anaheimben is. A helyi baseball csapat stadionja, az Angel Stadium kultikus helye a szuperkrossznak. Ez a versenynaptár Monacója, és ráadásul rögtön három fordulónak ad helyet ebben a szezonban. Hatalmas volt a kérd?jel az els? versenyt megel?z?en. Képes lesz-e a kawás Villopoto zsinórban harmadszor is megnyerni az idénynyitót? Vajon Stewart két keréken tud-e maradni? A nagy sztárok, vagy a sikerre éhes ifjak dics?ülnek meg a nap végén? Végül minden képzeletet felülmúlt a valóság.

Rögtön úgy kezd?dött a nap, hogy Stewart kicsavarta a jobb térdét. Hiába motorozta a leggyorsabb kört az edzésen, még az indulása is kérdéses lett az esti versenyprogramban. Villopoto tempója újra el?revetítette a zöld motorok dominanciáját, de aztán már a mindent eldönt? futam els? körében nyilvánvalóvá vált, hogy a bajnok nem tud labdába rúgni ezen az estén. Két már elfeledett, de régóta a mez?nyben lév? motorosról szólt ez a viadal. A suzukis Davi Millsaps és a hondás Trey Canard az utolsó kanyarig izzasztotta egymást. Végül Millsaps lett a befutó, aki utoljára 2010-ben tudott gy?zni. Valahogy így, mint ahogy az alábbi videón látszik.

Bels? kamerából a gy?zelem

A nagy sztárok mind leszerepeltek. Stewart tele fájdalomcsillapítóval csak a 8. lett. Az ausztrál Chad Reed szinte észrevehetetlen volt a mez?nyben, csak a bukásoknak köszönheti, hogy végül a 4. helyen érkezett célba. Villopoto volt az igazán nagy vesztese ennek a viadalnak. Egy pályaelhagyás, és két komolyabb bukást követ?en, szemüveg és keszty? nélkül, vérz? ujjal, fékkar nélkül, és elhajlott kormánnyal a 16. lett csupán. Egyedül a KTM-es Ryan Dungey ért fel a dobogóra a korábbi bajnokok közül.

A 250 köbcentis, tehát az MX2-es, vagyis az utánpótlás kategória küzdelmei a címvéd? bajnok, Eli Tomac nyerte, aki az egyedüli európai ászt, Ken Roczent gy?zte el. Az ? kett?sükre is érdemes lesz figyelni ebben az évben.

A bajnokság most szombaton Phoenixben folytatódik.