SuperEnduro-vb: Németh Kornél az Év Újonca

Az elmúlt hétvégén fejez?dött be a Nemzetközi Motorkerékpáros Szövetség (FIM) által kiírt SuperEnduro-világbajnokság 2012/2013-as szezonja. A szakág legnagyobb alakjai vettek részt a három fordulós bajnokságon, köztük Németh Kornéllal, akiknek ez volt az els? éve a mez?nyben.

A SuperEnduro-vébét a superkrossz mintájára találták ki. A szakágra jellemz? legbrutálisabb akadályokat (sziklák, vizesárkok, farönkök) bevitték nagy sportarénákba. Ilyen körülmények között ellett megküzdenie például a lengyel Tadeusz Blazusiaknak, vagy a brit Johhny Walkernek, a svéd Joakim Ljundgrennek, a francia Antoine Meo-nak, vagy a brit David Knightnak, csak hogy tényleg a legnagyobbak említsük.

Kornél számára egy vakrepülés volt ez a három verseny, mivel nem igazán lehetett bel?ni, hogy mire lesz  képes, bár korábban voltak nagyszer? teremendurós eredményei, f?leg Kanadából. A magyar fiú valósággal berobbant a köztudatba, végig a nagy ászok nyomában tudott maradni, amivel a legmen?bb nemzetközi endurós magazinok szalagcímeit is kiérdemelte. Egy lapon említették a gyári, többszörös világbajnok men?kkel, ami óriási nagy szó a magyar motorsportnak és természetesen neki is.

Az utolsó, franciaországi verseny el?tt matematikailag még esélyes volt a harmadik hely megszerzésére is, de sajnos a lépés nem jött ki neki Tours-ban. Az edzéseken vélt kuplungproblémák hátráltatták, végül kiderült, hogy a tömör hátsó gumi miatt érezte csúszósznak a kuplungot: elforgott a felnin a gumi. “Sírni tudtam volna a szülinapomon” – mondja Kornél a HTS KTM facebook oldalán, mert igen, a 30. szülinapján rendezték a viadalt.

A három futamos dönt?ben nagyon szépen ment, a pálya is feküdt neki, csak az ellenfelek tartották fel, a második felvonásban például pont a világbajnoki címért hajtó David Knight-ban botlott el. A sziklasoron fennakadó britet nem tudta kikerülni. A nehézségek ellenére Kornél megtartotta a világbajnoki pontvadászatban az ötödik helyét, így nem csak az Év Újonca címet szerezte meg, de ? lett a legjobb privát motoros is a vébén. El?tte csak gyári versenyz?k végeztek.

A világbajnokság végeredménye
1. Taddy Blazusiak (KTM) 162pont?
2. David Knight (Honda) 130?
3. Jonny Walker (KTM) 119 ?
4. Alfredo Gomez (Husaberg) 99 ?
5. Kornel Nemeth (KTM) 89

De ez még mind semmi! Miután leintették éjfélkor az utolsó futamot is, Kornél autóba ült és a németországi Frankenbach felé vette az irány. Pontosabban vette volna, mert el?tte még be kellett bikázni az autóját. 800km levezetése és két óra alvás után vasárnap még bevállalta a meghívásos Wintercross versenyt (2x30perc+2kör), ahol az összetett 5. helyet érte el egy igen rangos nemzetközi mez?nyben. Nem semmi!

A legeredményesebb magyar versenyz?kre idén még nagyon nagy feladatok várnak. Úgy tudjuk, hogy indulni fog a magyar motokrossz bajnokságban, az ADAC MX Mastersen, vagyis a német motokrossz bajnokságban, és az idén el?ször megrendezésre kerül?, négy állomásos X-Games sorozatra is leadta már a nevezését. A versenyek Brazíliában, Barcelónában, Münchenben és Los Angelesben lesznek. Kornél endurókrosszban szeretne majd rajhoz állni, ami ezek után nem túlzás: (v)érmes reményekkel száll harcba.