Valencia: Marquez bajnok a 125-ben, Abraham nyer, Talma 10. a Moto2-ben

Történelmi pillanat Valenciában: huszonhat verseny után gy?z egy nem spanyol nemzetiség? pilóta a 125-ös kiírásban, és ezúttal teljesen megérdemelten. Ez a serleg bizony Bradley Smith-t illeti, aki méltóképpen búcsúzik a legkisebb kategóriától, jöv?re ugyanis a Moto2-ben folytatja.

És megy vele, de immár világbajnokként, Marc Marquez is, aki az U20-as spanyol korosztály legnagyobb tehetsége. Ezúttal nem játszik nyulat, hiszen van veszítenivalója: 17 pont volt az el?nye Nico Terollal szemben a startnál, azaz egy esetleges hiba nagyon sokba kerülhetett volna. Beáll szépen motorozni a mez?nybe, némi malíciával mondhatnánk: úgy, mint menedzsere, Emilio Alzamora, aki 1999-ben úgy lett világbajnok, hogy egyetlen nagydíjat sem nyert meg. Marquez persze már megnyerte a magáét, nem is keveset húzott be az idei viadalok közül. Neki ma egy negyedik hely is b?ségesen elég volt Smith, Espargaro és Terol mögött az els? bajnoki cím behúzásához – de tán nem az utolsóhoz, hiszen ebben a srácban simán van annyi, hogy ismételjen. 17 éves…

A 125 végeredménye tehát: világbajnok Marquez 310 ponttal és 10 szezonbéli gy?zelemmel, második Terol 296 egységgel, aztán Espargaro 281 és Smith 223 ponttal. Egyértelm?en a spanyolok éve volt, de azért volt, ami nem stimmelt: el?ször fordult el?, hogy foghíjakat láthattunk a valenciai katlan lelátóin, és a helyszínen lév?k beszámolói alapján simán lehetett parkolóhelyet találni.

A nyolcadliter után a köztes géposztályban sem került spanyol a dobogó tetejére: Karel Abraham, a cseh nyerte meg a nem akármilyen futamot. Emlékeztetnénk, hogy az ifjú sportoló kedden már MotoGP motor nyergében száguldozik ugyancsak a Ricardo Tormón, édesapja, a brnói pályatulajdonos hathatós közrem?ködésével egy Desmosedicit terelgethet Karel jöv?re. Azért most megmutatta, búcsúképpen, hogy nem teljesen érdemtelenül.

Iannone szökésével indult a futam, mögötte a Sofouglu vezette üldöz?k csetepatéi gyönyörködtették a néz?ket. A török félelmetesen megy itt is, nemcsak a Supersportban, de err?l már meggy?z?dhettünk Estorilban. Vele Bradl, Redding, Simon és Lüthi tartják a tempót, kicsivel mögöttük De Angelis és a kategória bajnoka, Elias az ? elképeszt?en ezüstszín? idomzatával, ami elegánsnak csak nagy jóindulattal nevezhet?, de felt?n?nek felt?n?. De ez szerencsére nem motorszépségverseny.

Alig melegszenek bele a fiúk, azonnal kialakulnak a párharcok, Bradl és Sofouglu lelnek egymásra, el?bb Stefan vezeti ki a törököt a pályáról, aztán ? esik el. Ideges, de jó ütem? verseny, ami a gumikról és kinek-kinek a merészségér?l is szól. Iannone Simonnal csatározik, a spanyol mindenképpen szeretne sikerrel búcsúzni a szezontól. Csakhogy mindketten túl messzire mennek. Jön Elias is, hasonlóképpen feltüzelve, ott akar el?zni, ahol nincs hely – borul minden, a vezetés pedig Abraham kezébe kerül. Iannone és Simon megmenekülnek, a cseh srác mögött érnek be ebben a sorrendben. Lüthi és Redding leszorulnak a dobogóról, De Angelis a végjátékra elfogy, Corsi, Gadea és Aegerter mögött, a tizedik helyen ér be Talmácsi Gábor a valenciai idényzárón. Ami, nagyon reméljük, nem az utolsó vb-futam lesz számára…