Gy?rfi Alen: „Hiába rajtoltam jól, nem volt szerencsém!”

Egy kis szerencse – sokszor csupán ennyi különbözteti meg a gy?zteseket a vesztesekt?l; a jegyzetteket a futottak még kategóriától. Az Adrenalin H-Moto Team versenyz?jének, Gy?rfi Alennek (22) a most hétvégén megrendezett olasz Superstock vébéfutamon azonban mindene volt, csak szerencséje nem.

A meglehet?sen viszontagságos 2009-es, és a tanulással eltelt tavalyi szezont maga mögött hagyva Gy?rfi Alen idén a Superstock 1000 bajnoki sorozatban kezdte meg a visszazárkózást a nemzetközi élmez?nyhöz. A nyugodt anyagi hátteret az Adrenalin H-Moto Team biztosítja számára, és a fiatal motoros ezt egyre jobb szerepléssel hálálja meg. A motorversenyzés Mekkájában, Assenben, bemutatkozó versenyén a 22., míg a másik legendás helyszínen, Monzában parádés el?zéseket bemutatva a 16. helyen végzett. A 15. még kap egy pontot…

Gy?rfi Alen az STK1000-ben: keresd a #40-es Fireblade-et!

Hatalmas várakozással tekintettek Alenék az olasz rundra, f?leg, hogy ezúttal nem kellett pályát tanulni, Alen már körözhetett Misanóban 2008-ban: „Szabadkártyásként vehettem részt a gyorsasági motoros-világbajnokság 250-es kategóriájában, igaz, nem sok köszönet volt benne.” – emlékezett vissza Alen a ’08-as versenyre. „Olyan gyenge volt a motorom, hogy még a 125-ösök is jobb id?kre voltak képesek nálam, így az id?mér?n nem tudtam kvalifikálni magam a versenyre. De minden rosszban van valami jó, most úgy vághatok neki az el?ttem álló versenyhétvégének, hogy ismerem a pályát, így a szabadedzéseken csak a lehet? legjobb beállításokra kell figyelnem” – fogalmazott Gy?rfi még a misanói verseny el?tt.

A hétvége els? napján, pénteken aztán Alen bele is kezdett: 1:43,282-es id?t motorozva a 31. helyen jegyezték, ami még nem ok a nagy örömre, viszont minden felmenetel javulást hozott, egészen pontosan 1,8 másodpercet: „A motoron változtattunk a szabadedzéshez képest, ez jó iránynak bizonyult, hisz’ a délel?tti id?mön 1,8 másodpercet sikerült javítanom. Sajnos az új szett gumikkal csak három gyors kört tudtam megtenni. A helyezésem ugyan nem dobott fel, de még van egy (szombati) szabadedzés és egy id?mér?, amin javítani tudok.”

A pontszerzés lett volna a cél Misanóban, ráadásul nem is elérhetetlen, de egy túlbuzgó szabadkártyás nem így gondolta és kiütötte Alen alól a motort

„Az adatok kiértékelése után tovább változtatunk a beállításokon, hogy szombaton jobban tudjak kigyorsítani a kanyarokból. A h?t?rendszerünk, amit most fejlesztettünk, viszont kifejezetten jól vizsgázott ebben a melegben. Most közelebb vagyunk id?ben a többiekhez, ráadásul annyira s?r? a mez?ny, hogy kéttized javítással akár négy helyet is léphetnék el?re a rajtlistán. De optimista vagyok, ennél sokkal többet kellene fejl?dnöm. Jól éreztem magam a motoron, bízom benne, hogy szombaton javítok a rajtpozíciómon. A második szabadedzésen a célom az 1:42-es id? eleje, és onnan már nem lesz elérhetetlen akár az 1:41-es id? sem” – értékelte pénteki napját Gy?rfi Alen.

Az Adrenalin H-Moto Team els? embere, Kelemen Krisztián sem volt borúlátó a pénteki eredmények miatt: „A hosszú utazást követ?en már a reggeli szabadedzésre regenerálódni tudott Alen, holott a monzai esés miatt még mindig érzi a nyakát. Pontosan tudjuk, hogy ez az év a tanulásról szól, de Misanóra fejl?dött annyit Alen, hogy itt már elég gyorsan megtanulta a ring vonalvezetését, a délutáni id?mér?n már nem nulláról kellett indulnia. A többszöri beállítási finomítások meghozták az eredményt, hiszen a több mint másfél másodperces javulás mögött komoly teljesítmény áll. Ha ezt tartani tudjuk, akkor akár a huszadik hely közelébe kerülhetünk a rajtrácson” – fogalmazott a menedzser.

Az es?s id?mér?n a 8. leggyorsabb volt

A szombati nap valósága azonban egy kicsit más eredményeket hozott Alennek, még ha az els?, délel?tti szabadedzés jól is telt. A csapat péntek éjjel még a Honda CBR futóm?-beállításain számos módosítást hajtott végre, aminek meg is lett az eredménye, Alen ismét faragni tudott addigi legjobbjából: „Megérte az éjszakázás, közel egy másodpercet gyorsultam a pénteki id?mhöz képest, ráadásul mindezt úgy, hogy használt gumikkal edzettem! – elevenítette fel a szombat délel?tt történéseit Gy?rfi Alen. „Az els? napi adatok kielemezése alapján a pálya els? és utolsó szektorára koncentráltam els?sorban, ugyanis itt volt a legnagyobb a lemaradásom a középmez?nyhöz képest.”

A 22 éves versenyz? 14 kört teljesített a szabadedzésen, és 1:42,290-es id?vel a 27. helyen végzett, de érezte, ha további egy másodpercet tudna faragni, akkor elérhetné a 20. rajtpozíciót is. Azonban sokadszor bizonyosodott be, hogy ember tervez, az id?járás pedig végez, a ringet délutánra elérte az es?, így végül a pénteki id?mér?n kialakult rajtsorrend alapján startolt a Superstock is. A vizes id?mér?n Alennek az volt az els?dleges feladata, hogy információkat gy?jtsön a vizes Pirellik tulajdonságairól, mert ilyen gumikkal még sosem motorozott. Folyamatosan gyorsulva és maximálisan koncentrálva sikerült végrehajtania a feladatot, ráadásul úgy, hogy az es?s kvalifikáción résztvev?k közül a 8. legjobb id?t érte el!

Még a vébén sem jut mindenkinek boksz és marad a sátor, de legalább az eserny?slány els?osztályú!

„Minden rosszban van valami jó, így most csak annak tudok örülni, hogy es?s körülmények között is kipróbálhattam a motorom és az abroncsokat. Teljes vizes programot futottam az es?ben, és a most szerzett tapasztalatok biztos segíteni fognak majd a versenyen. Amikor az els? körök után bekoptak a gumijaim, egész gyors körökre voltam képes, és ellentétben a legtöbb ellenfelemmel, nekem végig sikerült a motoron maradnom. Abban bízom, hogy a rajtot jól elkapom, és sikerül a legjobb húsz között végeznem. A titkolt remélt pontszerzéshez nagy bravúrra és sok szerencsére is szükségem lesz” – jelentette ki a szombati nap után Gy?rfi Alen.

Amikor vasárnap reggel leintették a Superstock bemelegít? (warm-up) edzését, az Adrenalin H-Moto csapat még ?szintén reménykedett abban, hogy Alen a viszonylag rossz rajtpozíciója ellenére akár még a pontszerzésre is képes lesz: „A warm-up tíz perce alatt futottam egy bizakodásra okot adó id?t, az 1:43,045 a huszonkettedik helyre volt jó. Száraz körülmények között ez volt a legjobb helyezésem itt Misanóban, így a versenynek bizakodva készülhettem” – foglalta össze a 22 éves motoros.

‘Alen in action’

Az edzésen még akadtak vízfoltok a pályán, de a futamra ezek felszáradtak. Alen pontosan tudta, csak akkor van esélye a bravúrra, álma beteljesítésére, ha már a rajt után közvetlenül képes lesz több helyet el?re lépni. „Nem véletlenül bíztam a jó rajtban, hiszen a piros lámpák kialvását követ?en az els? kanyarkombináció után a 26. helyre léptem el?re. Ráadásul egy nyolcas bollyal sikerült lépést tartanom, azaz minden adva volt ahhoz, hogy jól szerepeljek” – idézte fel a rajt utáni pillanatokat Alen.

Ám nagyon hamar véget ért az álmodozások kora a versenyz? és csapata számára, ugyanis alig kezdte meg a második körét, a negyedik kanyarban már vége is ért számára a verseny: „A szabadkártyával induló Anastasia egyszer?en kiütötte alólam a motort féktávon. Mivel a lehet? legrövidebbet fékeztem, tudtam, hogy itt nem kerülhet veszélybe a helyezésem, de a következ? pillanatban már azt éreztem, hogy egyszer?en kiütötte alólam a Hondámat, esélyem sem maradt a folytatásra. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy sem nekem, sem a motoromnak nem történt komoly baja. Pedig úgy éreztem, akár a csodára is képes lehettem volna… Nagyon remélem, hogy idén ez volt az utolsó peches versenyem. Magamban már le is zártam ezt a hétvégét, és mostantól a jöv? heti, Arragonban megrendezésre kerül? futamra koncentrálok” – fogalmazott a Misanóból kissé keser? szájízzel távozó Alen.

A Superstock 1000-es következ? futamára június 19-én, jöv? vasárnap Arragonban kerül sor.

A futam végeredménye:
1. Davide Giugliano (olasz, Althea Racing, Ducati 1098R) 16:36,317
2. Danilo Petrucci (olasz, Barni Racing Team, Ducati 1098R) 16:36,497
3. Lorenzo Zanetti (olasz, BMW Motorrad, BMW S1000RR) 16:41,570
4. Sylvain Barrier (francia, BMW Motorrad, BMW S1000 RR) 16:46,985.

Gy?rfi Alen (magyar, Adrenalin H-Moto Team, Honda CBR 1000RR) kiesett a 2. körben.