Magyar pont másfél évtized után az enduró vb-n

Kátai Péter kategóriájában második, összetettben pedig harmadik helyezést ért el az augusztus végén megrendezett Hungarian Baja tereprali versenyen, így a motorosok közt ? volt a legjobb magyar. A gy?ztes a Dakarról ismert, korábbi enduró világbajnok Jaroslav Katrinak lett egy KTM 450 EXC nyergében.

Kép: Török Balázs

A verseny után Péter így foglalta össze a két nap tapasztalatait: ‘Sajnos a pálya a kisebb motoroknak kedvezett, a sz?k fordulókban a könnyebb egyhengeresek lényegesen gyorsabbak voltak. Ett?l eltekintve leny?göz? élmény volt motorozni a V2-es Super Enduróval. Elképeszt? er?vel húz, nagyon gyorsan fel kell kapcsolni, mert olyan nagy az ereje. Elég, ha annyit mondok, hogy a verseny elején 115 kilométer alatt megevett egy hátsó gumit. Tömegéhez képest rendkívül mozgékony motor, a V2-es pedig már alacsony fordulaton is szépen húz. Igazán a nagy sebesség?, hosszú szakaszokon tudja kijátszani az el?nyös oldalát, ott mutatkozik meg, hogy ezt a motort hosszú távú versenyekre konstruálták.’

Szeptember elején Jaroslav Katrinak meghívására Kátai Péter is indulhatott az enduró vb Szlovákiában megrendezett futamán, Korompán (Krompachy). Péter egy vadonatúj KTM 250 EXC-F-fel állt rajthoz, melynek kizárólag a futóm?vét tuningoltatta meg, minden más maradt szériakivitel?. Ez persze azt jelentette, hogy az induló márkák gyári versenyz?ihez képest jónéhány lóer?s teljesítményhát- rányban volt. Ennek ellenére az els? nap tizedik, a második napon pedig tizen- kettedik helyen ért célba az igen kemény mez?nyben.

„Nagyon boldog vagyok, hogy másfél évtizedes kihagyás után én lehettem az els? magyar, aki pontot szerzett az enduró világbajnokságon.” – mondta Kátai a verseny után. „A könny? és kezes vázgeometriájú KTM 250 EXC-F különösen fordulékonyságával lopta be magát a szívembe. A meredek lejt?s szakaszokon is igen el?nyös ez a könny? motor” – folytatta beszámolóját. A versenyr?l a következ?ket mondta a magyar versenyz?: „A versenyen a második nap volt különösen kemény. Esett az es?, a kövek és a gyökerek csúsztak, hét órát kellett feszített tempóban menni. A napi táv kétszer annyi volt, mint a magyar versenyeken szokásos, ez bizony kemény próba.”

Kátai számára a vb szerepléssel még nem ért véget az idény. Tervei szerint indul az endurósok olimpiájának is nevezett Hatnaposon, melyet idén novemberben, Új-Zélandon rendeznek.