SM OB: meghozta a nyarat a harmadik forduló

Igazi nyárköszönt? verseny lett a Supermoto országos-bajnokság 3. fordulója, melyet június 11-én rendeztek a kiskunlacházi repül?téren. A még h?vös, záporos szombat alapján nem lehetett túl sok jót várni a vasárnapi id?járástól, mégis összejött a gépátvételre egy tekintélyes 75 f?s mez?ny szlovák, román és osztrák versenyz?kkel tarkítva. Természet Anya végül kegyes volt és ver?fényes nyári napsütéssel jutalmazta a „bátor” egybegy?lteket.

A korábbi hetek nagy es?zései sajnos egyedül a pályán hagytak nyomot kisebb-nagyobb sármedencék képében, ezért a hullámot ki is vették a pálya vonalából, csak a két asztal-ugrató maradt a kétkerek?eknek, de a quadosoknak ezeket is kikerülték.

A pályára lép?k sorát a tíz tagú KTM Juniorok egyenruhás-egyenmotoros csapata nyitotta. A futam néz?k számára is könnyebb követhet?sége érdekében a pole pozíciót megszerz? versenyz? sárga mellényben áll rajthoz, amit ezúttal Horváth László viselhetett. A kis kiegészít? meghozta az eredményt is, hiszen Horváth Laci mindkét futamban els? lett, de mögötte Kovács Zsolt és Holdonner Norbert is duplázott a második és harmadik helyeken.

Az utánpótlás osztályokban duplázó KTM Junior versenyz?knek pihen?t biztosítandó álltak rajthoz a Superquad összevont SQ1 és SQ2 kategóriáinak versenyz?i. Az edzésid?k alapján a 450-esek között induló Kovács Krisztián (Honda) foglalhatta el az els? rajtkockát, jobbján Farkas Tamással (RST). Ez a páros utána mindkét futamban szoros harcot vívott a gy?zelemért, és mindkétszer sikerült Farinak a célegyenes el?tti off-roadon végleg megel?zni az egyébként keményen ellenálló Kikit. A 450cc-s quadok között a harmadik Tóth Demeter lett. Az SQ1 mez?nyben Vekedel Gábor (RST) nyerte az els? futamot, ám a másodikban szerzett 5. helyével csak a dobogó harmadik fokáig jutott, így a fordulót az egyébként a második futamban legjobb nagykategóriásként befutó Somfai Mátyás (BM) nyerte, míg harmadik lett a szintén kiegyensúlyozott teljesítményt produkáló Bed? Tamás (Honda).

Az id?terv szerint sorban következ?k az utánpótlásban indulók voltak 85cc, 125cc és nyílt géposztályban. Noha a rajthelyen még kettéosztva – nagy motorok el?l, egy sorral mögöttük abszolút felállásban a 85-125cc – foglaltak helyet, ez az elkülönítés hamar felbomlott, amint kialudt a rajtot jelz? piros lámpa. Hugyecz Erik (Yamaha) és Ónódi Benjámin (Yamaha) 85-ös kis motorjaikkal úgy vágtak a nagyok közé, mintha semmi teljesítménybeli különbség nem volna köztük – s?t. Ugyanígy tett a 125cc-s Hényel Ágoston (Yamaha) és a román versenyz?, Fazekas Zoltán (Yamaha) is. Furcsa helyzet akkor adódott mikor a kanyarokban és a terep-szakaszokon könnyedén leel?zött 450-500 cc-s motorok er?lködés nélkül húztak el mellettük a hosszabb aszfaltos egyenesekben, miközben ?k agyon facsarták a gázkart és kezd?dhetett a kanyarban minden elölr?l. Míg a „kis-utánpótlás” dobogójának két fels? fokán yamahások örülhettek, a forduló harmadik legjobb UP85-öse Varga Márk, UP125-öse a kétkategóriázó Holdonner Norbert lett, mindketten KTM-mel. Az idént?l UP-Open-re átkeresztelt Amat?r mez?nyb?l legeredményesebben mindkét futamban Bohács Róbert (KTM) vette föl a keszty?t a köteked? 125-ösök ellen az élmez?nyben, mögötte bajtársa Völcsey Zoltán (KTM) és összetett pontozás alapján a Szlovákiából átlátogató Tibor Kovac (Honda) végzett.

Egy programszakasz végét a Prestige-Open osztály felvonulása zárta, s ez az edzések és futamok végén is a streetfighter show kezdetét jelentette, melyben Hidi Miki kápráztatta el lélegzetelállító mutatványaival a közönséget. Lélegzetelállásból azonban a Prestige és Open osztály közös futamai alatt sem volt hiány. A két futamban rajt-cél gy?zelmet arató osztrák Johann Schruffal (Yamaha) nehéz volt lépést tartani még a magyar bajnok Kökényesi Györgynek (Yamaha) is. Schruf elegánsan kivonta magát a kemény harcok alól, az els? körökt?l kezdve fokozatosan növelte el?nyét és inkább technikai csemegével szolgált a VB-re készített motorjával. A gép b?ven gyorsabb volt bármelyik másik motornál a pályán, és aki figyelte csak váltani nem látta vagy hallotta, amit a „hova nem elforog…!” és „milyen féktávot vesz…!” kiszólásokkal nyugtáztak a pálya szélén állók. Nagy meccs a második helyért sem zajlott: Kiskökény tekintélyes légüres térbe került az el?tte haladó Schruf és ?t utolérni nem tudó szlovák Radim Vavrik (Yamaha) között. Az új szlovák versenyz? viszont annál több gondot okozott a közelében lév? magyaroknak. Mindkét futamban egy-egy suzukissal akadt össze. El?ször Németh Balázs majd Tóth Ádám védte a pozíciót er?sen, ám valahogy sikerült mindig el?re kerülnie a harmadik helyre és azt nem adta többet oda senkinek, hiába támadta hátulról Benner Zsolt (KTM) is. Németh Balu sajnos egy bukás után kényszerült kiállni, és combcsontsérülése miatt nem is tudott a második futamban rajthoz állni.

Az Open osztály a teljes mez?ny közepén keveredett bele a Prestige-be, és ott kis szigetet alkotva gy?rte egymást három KTM: Koczka Tamás, Huszár Péter és Sinka Tibor. Az els? fordulóban valahogy kimaradt a játékból Lánczi Sándor (Yamaha), aki az el?z? kiskunlacházi fordulóban bravúros gy?zelmet aratott a hullámokkal t?zdelt off-roados pályán, de a második futamot sikerült megnyernie. A véget nem ér? KTM vitát a pontozás döntötte el: els? Huszár Péter, második Koczka Tamás, harmadik egy hatodik és egy els? hely után Lánczi Sándor holtversenyben a kétszer harmadiknak befutó Sinka Tiborral.

A magyar supermotósok most „exportálni” készülnek az izgalmakat, mivel a július 9-én sorra kerül? negyedik forduló a szerbiai Kula gokartpályáján kerül megrendezésre. A helyszín egyáltalán nincs messze, kb. 100 km-re található Szegedt?l Sombor-Vrbas mellett, és a színvonalas pálya már tavaly bemutatkozott egy supermoto EB-fordulón. Az OB viszont csupán visszalátogatás lesz az idei Európa-bajnokság magyar résztvev?i számára, mivel el?tte június 24-25-én a 2006-os év 4. supermoto és 3. superquad EB összecsapásával kápráztatja el Kulában Európa élmez?nye a közelség miatt remélhet?leg sok magyarországi szurkolóból is álló nagyérdem?t.