Supermoto OB, Nyírád

Az összevont utánpótlás osztály, melyben 85-125-250 cc és nyílt kategória együtt ment legnagyobb tanulsága, hogy a nagymotorok közül alig néhányan jutottak az élmez?nybe, közülük is Bohács Róbert (KTM) volt a legeredményesebb – de legalább a svájci „amat?röket” is leel?zték. A második futamban még a 85cc-s Ónódi Benjámin is el?tte futott be, aki az els? futamban egy shikane-os félrefutásnál „felesett” a pálya szélén lév? magas padkára és ott ijeszt?en megpihent pár másodpercre, ám érte még el sem indulhatott a ment?, amikor már visszaugrott motorjára és tekert tovább. Az UP futamokat a 125-ösök uralták, az abszolút els? három helyet a svájci Scheiwiller Cyrill (Yamaha), Hényel Ágoston és a romániai Fazekas Zoltán osztotta ki egymás között. Meg kell említenünk viszont Holdonner Norbert (KTM) nevét is, aki úgy lett negyedik, hogy közben a KTM Junior futamokon is indult.

Mókás rajtlista állt össze a 85cc-ben, ahol a fél mez?ny neve Ónódi volt, két külön családból. Az egyetlen 85cc-s svájci, Sandro Staub (Honda) végül csak nagy küzdelemben lett összetett els? Ónódi Viktor (Honda) és Ónódi Beni el?tt a 125-ösök és jóval nagyobbak között lavírozva. Magyar Amat?rjeinken (új nevükön UP Open) segíthetett, hogy kés?bb sorra feladták a külföldiek a meccset, ám lényeg az, hogy az els? forduló három legjobb „amat?rje” Bohács Róbert, Kakauszi Róbert (Husaberg) és a térdsérüléséb?l felépült Fazekas Miklós (Yamaha) voltak.

Az Open osztály futamaiban –ki kell mondani – a svájci versenyz?k fölényeskedtek. Nemzetközi értékelésben Sinka Tibor (KTM) legjobb magyarként a 4. helyet érte el. Különösen lelépte a mez?nyt Kevin Reinhard (CH, Honda), a nagyon ügyes „kislány” Angela Haag (Yamaha) csak a harmadik lett. Méltán lépett viszont föl Openbe a tavalyi Amat?rb?l Koczka Tamás (KTM), mert noha palóc barátját, Hugyecz Eleket otthon hagyta, egyedül is rögtön második lett a neki új, magyar Open közegben. A hazai dobogó harmadik fokára a hosszú kihagyás után visszatér? Dobos Róbert (KTM) léphetett fel.

Üde színfolt volt az es?ben az újjáéled? KTM Junior Kupa csapata. A szépen kidekorált kamionban érkez? 10 f?s narancssárga-fekete KTM csordácskát Kuncz Richárd terelgette, aki különösen szívén viseli a supermoto utánpótlás nevelés kérdését. Sikeres m?ködését mi sem bizonyíthatja jobban, mint a már említett Holdonner Norbert és Ónódi Beni egyidej? sikeres szereplése az UP osztályokban. A KTM Junior Kupa els? versenyének végeredménye kizárólag pontozás alapján, mert a teljesen egyforma motorokkal induló srácoknak még a tudása is hasonló és nagy harcokat produkálnak: Kovács Zsolt, Holdonner Norbert, Kecskeméti Márk.

Egyébként sem tündérmese egy superquad futam, az idei els? összecsapás viszont b?ven durvábban alakult a vártnál. Az edzéseken elkezdett törés-zúzást a futamokon is folytatták a quadosok. Gerencsér László (Yamaha) még az els? futam elején otthagyta a kerekét a shikane-ban, s kés?bb nem volt ritka a test-test elleni akció sem mások részér?l. A mez?ny egyetlen svájci indulója, Hans-Jörg Traber (Yamaha-RST) meg is jegyezte, hogy a magyarok úgy mennek, mintha az életük múlna rajta. Ett?l függetlenül a 2005-ös bajnok Farkas Tamással (Honda), majd Vekedel Gáborral (RST) párbajozva nyerte az SQ1 és az Alpok-Adria versenyt. A délel?tt még együtt edz? SQ1-2 csapat külön versenyfutamban rajtolt, ennek következtében többen 4 futamot teljesítettek, mivel mindkét kategóriába neveztek, illetve a magyar SQ1 osztály min?sül Alpok-Adria kategóriának. A nap h?se címet Papp Tamás (Suzuki) vihette haza, aki kiegyensúlyozott teljesítménnyel az SQ1 és SQ2 kollégái között is harmadik lett, míg az Alpok-Adria forduló második legjobbjaként szerepelt. Az Alpok-Adria harmadik helyezett Somfai Mátyás lett Bucsi Attila tavalyi saját építés? BM superquadjával – a „mester” egyébként egy Yamahával követte végig a pályán m?vét, hol el?tte, hol utána, de ez a BM vezet?jén múlt. Vekedel Gábor jobb helyezést is elérhetett volna, ha az els? futamban nem a pályát levágva igyekszik a kit?zött helyre a korai rajt büntetéseként kijáró Stop&Go-t teljesíteni, amiért „inkább” kizárást kapott.

SQ2-ben pontozással Csiki-Jakab Csaba (Yamaha) lett az els?, Tóth Demeter (Suzuki) pedig a második. Az ? második futamuk végén nagy kavarodást okozott Linninger Patrick (Polaris) és Kovács Krisztián (Honda) elég agresszív interakciója, amiben újrajátszották a délel?tti Bed?-Nagy jelenetet keréktöréses ájulás nélkül. Vagyis a 2005-ös OB második Kiki a shikane-nál hátulról belerohant a tavalyi egész éves kihagyás után remek formában visszatér? Patrickba, lerombolva ezzel a Polaris hátsóját és Linninger terveit, hogy megel?zze Trabert. Az eset gyalog a depóban folytatódott, ahol más quadosok is felszólaltak, hogy Kiki nem véletlen lökdöste ?ket sem széjjel, ám végül szerencsére lenyugodtak a kedélyek.

A Prestige osztály szereplése igazi csemegének számított. A tavalyi EB sorozaton nem lehetett így együtt látni Európa supermotós élvonalát, maximum a csapat-bajnokságon. Az els? helyért folyó harcok helyett viszont inkább a meglepetéseké volt itt a hétvége. Az els? futam vizes meglepetése után a porosra ráedzett Prestige mez?ny úgy ment, mint amat?rök az es?ben. Ennek ellenére Dani Müller mindkét futamban úgy motorozott stílusosan körbe a pályán, mintha se sár, se más motoros nem lett volna a környéken. A második helyen viszont tovább gondolkoztak, hogy kinek jusson. Heinz Hochreiter a szokásos behúzott nyakú tartásában mindenkin átgázolva tört el?re, bánatára Michael Aggeler és Kökényesi György (Yamaha) közeli társaságában. Johann Schruf is jó esélyekkel csatlakozott volna a játékhoz, ha nem sikerül neki el?bb, vagy utóbb mindkét futamban olyat esnie, ami feladásra, vagy a mez?ny végére kényszeríti. A trió végül a két futamban vegyesen, összetettben a következ? sorrendben végzett: Hochreiter, Aggeler, Kökényesi. Ezzel a két svájci és az osztrák a Prestige és az Alpok-Adria dobogóját is elfoglalta.

A Prestige futamok meglepetései közé tartozott még az Alpok-Adria miatt duplázó 125cc-s Fazekas Zoltán és eredetileg Openes visszatér? Dobos Róbert a kétszeres megterhelés mellett nyújtott eredményeikkel. Kíváncsian vártuk Tóth Ádám és Magda Attila szereplését, minek eredményeként – valószín?leg az es? és a sár is közrejátszott ebben – a crossos el?rébb, a gyorsaságis a középmez?nybe ért. Prestige-ben debütálók voltak a 2005-ben még a KTM Junior Kupában versenyz? Domokos Gábor (KTM) és Necsász Márk (KTM) az er?s nemzetközi mez?nyt tekintve elismerésre méltó helyezéseikkel. A legnagyobbat mégis az Openb?l fellép? Németh Balázs (Suzuki) szólt. Tavaly a KTM Junior Kupát otthagyva száguldott végig az Open sorozaton és épphogy lemaradt a bajnoki címr?l. Most viszont úgy mozgott Prestige-társai között, mintha mindig is itt kellett volna indulnia. Második legjobb magyarként Kiskökény mögül rajtolhatott a második sorból és míg az els? futam nem sikerült olyan jól neki, a másodikban az utolsó pár körig próbált lépést tartani Kiskökénnyel, aki Hochreitert akarta bekebelezni. Balu a kudarcos els? futam után leszorult a magyarok pódiumáról. Tóth Ádám és Szilágyi Zoltán (Sherco) két értékelhet? futama több pontot ért.

A rögtön kett?s eseménnyel startoló supermoto szezon a következ? hétvégén, április 23-án Kiskunlacházán a repül?tér betonján és felújított off-roadján dübörög tovább. A mez?ny várhatóan hasonlóan színesen nemzetközi lesz, vagyis fokozottabb lelkesedéssel szurkolhatunk majd a hazaiak sikeréért.

Szöveg: Lukácsy Fanni